Kylian Mbappe califică Parisul în sferturile Ligii Campionilor

Aflat la ultimul sezon alături de Paris Saint-Germain, atacantul francez Kylian Mbappe e hotărât să pună umărul la îndeplinirea visului pentru gruparea din Hexagon.

Bayern o zdrobește pe Lazio și continuă în Liga Campionilor

Un prim pas a fost făcut marți seara, după ce PSG s-a calificat în sferturile de finală din Liga Campionilor în urma succesului cu 2-1 de la San Sebastian, la returul cu Real Sociedad.

O echipă care în toamnă a câștigat grupa din care au mai făcut parte Inter Milano (finalista ediției precedente) și Benfica Lisabona, dar care n-a avut răspuns în dubla cu PSG.

După 2-0 pe teren propriu, Parisul a controlat jocul în fieful bascilor și Kylian Mbappe a reușit o dublă, în minutele 15 și 56.

Primul gol a fost anunțat de un șut peste poartă în minutul 5 și o mare ocazie ratată patru minute mai târziu.

Mbappe n-a mai iertat la un sfert de oră pe ceas de la primul fluier și a punctat cu un șut din interiorul careului la colțul lung.

Portarul gazdelor a avut o intervenție providențială în minutul 29 la șutul lui Mbappe la colțul scurt.

Singura fază notabilă a gazdelor a fost șutul japonezului Take care a ocolit de puțin poarta în finalul primei reprize.

La nouă minute de la reluare PSG a dublat avantajul de pe tabelă în urma unui contraatac finalizat de Mbappe cu șut pe colțul scurt.

Cei de la Sociedad au avut un gol anulat în minutul 64 pentru ofsaid la Barrenetxea, jucător intrat de doar trei minute în meci.

În cele din urmă gruparea bască a marcat golul de onoare prin căpitanul Merino, în minutul 89.

PSG a aliniat în meciul de la San Sebastian cel mai tânăr ”11” din istoria participărilor în Liga Campionilor.

Pentru a șaptea oară în istoria clubului PSG se califică în sferturile de finală în cea mai importantă competiție a fotbalului european.