Arsenal, calificare la 11 metri cu Porto

Returul dintre Arsenal Londra și FC Porto a avut nevoie de prelungiri și lovituri de departajare pentru stabilirea echipei calificate în sferturile de finală în Liga Campionilor.

Barcelona revine după patru ani în sferturile Ligii Campionilor

Avantajul obținut de Porto în meciul tur prin golul lui Galeno a fost anulat de ”tunari” încă din prima repriză a returului de la Londra.

Trossard a deschis scorul cu patru minute înaintea pauzei cu un șut din interiorul careului la colțul lung.

În partea secundă, Arsenal a avut un gol anulat la Odegaard pentru un fault în atac comis de Haavertz la duelul cu veteranul Pepe.

Porto a fost apoi aproape să dea lovitura pe un contraatac prin Conceicao, șutul decarului formației oaspete ratând de puțin ținta.

La prima atingere de balonul, brazilianul Gabriel Jesus a fost aproape de 2-0 pentru Arsenal.

Soarta calificării s-a tranșat în cele din urmă la loviturilor de departajare, unde ”tunarii” s-au impus cu 4-2.

Wendell și Galeno au ratat pentru Porto, în timp ce de la Arsenal au punctat Odegaard, Haavertz, Saka și Rice.

Arsenal n-a mai ajuns în sferturile Ligii Campionilor din sezonul 2009/2010, când era eliminată de Barcelona, după 2-1 pe teren propriu și 1-3 în deplasare.