Baschet

U-BT Cluj-Napoca, victorie in primul meci din sferturile Basketball Champions League. Nou record de spectatori la un meci de baschet in Romania

Campioana Romaniei a revenit spectaculos in ultimul sfert si a invins-o pe MHP Riesen Ludwigsburg din Germania, cu 76-73, in primul meci din seria de trei programata in sferturile Basketball Champions League.

Richard (14 puncte) si Bircevic (13 puncte) au fost cei mai buni marcatori ai echipei clujene.

De la oaspeti s-au remarcat suedezul Radebaugh (16 puncte) si americanul Simon (14 puncte).

U-BT Cluj-Napoca n-a avut nici macar un jucator roman in primul cinci trimis in teren si doar Kuti a prins cateva minute.

In ultimul sfert al meciului gazdele au revenit de la un deficit de sapte puncte, impunandu-se de o maniera spectaculoasa.

Meciul al doilea este programat in Germania, pe 13 aprilie, pentru ca apoi, in caz de egalitate, sa se revina la Cluj pentru partida decisiva.

Echipa care castiga aceasta serie merge in Final Four-ul programat la Bilbao.