Baschet

Spania, prima finalista la Eurobasket. Pau Gasol, urias pe teren contra Frantei

Detinatoarea titlului european si gazda turneului final din acest an, Franta, si-a luat adio de la visul unei noi finale dupa un meci electrizant disputat la Lille in fata a 27.000 de spectatori. Spania s-a impus cu 80-75 gratie unei evolutii senzationale din partea lui Pau Gasol.

“Cocosii” au avut meciul cu Spania in mana dupa un sfert al treilea controlat in totalitate, iar in sfertul de final au condus la un moment dat cu sapte puncte diferenta, 61-54.

Aceasta pana ca Pau Gasol sa ia meciul pe cont propriu si sa inscrie nu mai putin de sase puncte din  trei aruncari din actiune de toata frumusetea. Sergio Rodriguez a pus-o si el in cos dupa o patrundere solitara, astfel ca Spania prelua conducerea cu 62-61.

Spaniolii au controlat finalul meciului cu un Pau Gasol imperial la recuperare sub propriul panou si la intrarea in ultimul minut tabela arata 66-63 in favoarea ibericilor.

Chiar si asa, francezii nu s-au dat batuti si Batum a trantit-o in cos din 90 de grade oprind tabela la 66-66 cu 14.3 secunde inaintea epuizarii timpului regulamentar efectiv de joc. O aruncare superba din intoarcere fara niciun fel de pregatire.

Spania si-a pus destinul in mana lui Gasol pentru ultimul atac si pivotul lui Chicago Bulls a tinut de minge pentru o patrundere personala intr-un duel unu contra unu cu Gobbert. Gasol s-a inaltat peste adversar si a aruncat spre cos, insa Gobbert a asteptat cu inteligenta si a pus un capac de zile mari pastrand Franta in meci.

Gazdele au avut o ultima posesie cu 1.3 secunde inaintea finalului, dar timpul a fost insuficient pentru ca aruncarea in disperare de cauza sa prinda inelul panoului advers.

S-a intrat astfel in repriza suplimentara de cinci minute, in care Spania a condus 72-70, dupa care Franta a reusit cinci puncte la rand pentru 75-70.

Aveau sa fie insa ultimele puncte ale francezilor in aceasta semifinala, Spania aruncandu-se ca un tavalug spre panoul advers cu acelasi Pau Gasol in prim plan.

La 78-75 pentru spanioli Claver l-a faultat in afara semicercului pe Batum si Franta a mai primit o sansa prin cele trei libere acordate, dar presiunea l-a sufocat pe Batum, iar acesta n-a reusit nici macar o aruncare in cos.

Spania s-a distrat la ultimul atac si Gasol a pus-o in cos printr-un slam dunk de manual, ajungand la 40 de puncte. Practic jumatate din punctele Spaniei in meciul cu Franta.