Baschet

Romania, debut cu victorie in preliminariile Campionatului European

Nationala de baschet feminin a României a învins miercuri, la Târgoviste, reprezentativa Suediei, scor 66-59 (33-37), în primul meci din grupa D a preliminariilor Campionatului European din 2013.

Meci pe "muchie de cutit" între România si Suedia, în care ambele formatii s-au aflat la conducere. Nordicele au dominat mai mult în prima parte, pentru ca dupa pauza, tricolorele sa revina puternic, reusind sa revina de la 33-37, la 47-40 (min. 27). Înaintea ultimei pauze însa, Suedia a fortat în ofensiva, reducând diferenta, 49-47.

Debutul sfertului patru a adus revirimentul în tabara adversa, 49-51 (min. 32), însa Marginean si Parau s-au opus, readucând avantajul României, 57-51 (min. 36). Jucatoarele antrenate de Dan Fleseriu au reusit sa-si pastreze avantajul pâna la final, în pofida eforturilor adverse, bifând primele doua puncte în preliminariile CE de anul viitor. MVP-ul partidei a fost Gabriela Marginean, care a încheiat partida cu 26 de puncte, 6 recuperari si 2 interceptii.

Marcatoare:

România – Marginean 26 puncte, Parau 14, Meszaros 9, Tarta 7, Stoenescu 4, Cutas 4, Sipos 2

Suedia – F. Eldebrink 22 puncte, Halvarsson 10, E. Eldebrink 7, Barthold 6, Yderstrom 5, Andersson 5, Nordstrom 3, Hamilton 1.

Miercuri seara mai este programata partida dintre Spania si Bulgaria, tot în grupa D.