Baschet

Romania pierde cu Ungaria la EuroBasket

Sursă foto: twitter.com

Romania a picat testul adevarului, marti seara, fiind invinsa de Ungaria, scor 80-71, in penultimul meci al Grupei C din cadrul EuroBasket.

Andrei Mandache a fost cel mai bun marcator din echipa Romaniei, cu 24 de puncte, urmat de Catalin Baciu (12 puncte) si Octavian Popa-Calota (11 puncte).

Romania a inceput in forta si a condus cu 12-6, inainte ca Ungaria sa egaleze la 14 si sa intre in avantaj minim dupa primul sfert, 16-15.

Apoi, Ungaria a luat distanta pe tabela si la pauza mare avantajul maghiarilor era de 12 puncte.

In finalul meciului ne-am apropiat la patru puncte (71-75), insa un fault defensiv sanctionat la Mandache ne-a taiat orice speranta de a forta macar trimiterea partidei in prelungiri.

Ungaria obtine a doua victorie si calificarea in faza finala a EuroBasket la Istanbul, acolo unde se vor duela cele mai bun 16 echipe de pe continent.

Romania este eliminata inaintea ultimului meci din grupa, cu Muntenegru, partida programata miercuri.

FINAL Romania - Ungaria 71-80 - click aici pentru live stream legal

Min. 10 - Ungaria castiga un meci in care Romania a marcat cele mai multe puncte la acest EuroBasket. N-a fost insa suficient pentru a obtine prima victorie.

Min. 8 - Moldoveanu este eliminat dupa a cincea greseala personala. Un meci slab cu doar 5 puncte pentru liderul echipei noastre.

Min. 7 - Mandache inscrie de la distanta si ne aduce din nou la minus sapte (65-72).

Min. 6 - Doua libere transformate de Mandache, jucator care ajunge la 21 de puncte.

Min. 5- Baciu urmareste o minge sub panou si o baga in cos de sus (58-67).

Min. 3 - O singura libera transformata de Romania, recuperam in defensiva insa Torok faulteaza in atac (54-65).

Min. 2 - Incredibila ratarea lui Baciu. Mingea practic a iesit din inel.

21:55 Incepe sfertul final al meciului.

Sfert 3

Min. 10 - Vojvoda inscrie de la distanta in finalul sfertului. Ungaria se desprinde din nou la opt puncte (52-60).

Min. 7 - Cos de trei cu fault reusit de Mandache (48-49). Romania strange scorul si suntem in meci.

Min. 6 - Aruncare de la distanta ratata de maghiari. Obtinem doua libere prin Mandache.

Min. 4 - Hanga ajunge la 18 puncte si Ungaria se distanteaza la 46-36.

Min. 1 - Primele puncte sunt aduse de Mandache dupa o actiune personala.

21:30 S-a reluat meciul de la plus sase pentru Ungaria (32-38).

Sfertul 2 - Mandache (8 puncte), Moldoveanu (7 recuperari) / Hanga (12 puncte)

Min. 10 - Ungaria ne conduce la sase puncte diferenta dupa al doilea sfert, scor 38-32.

Min. 9 - Hanga ajunge la 12 puncte pentru Ungaria si asistam la cea mai mare diferenta din acest meci (29-38).

Min. 6 - Kuti ramane liber in zona centrala si rateaza de trei puncte. Am fi egalat Ungaria la 30.

Min. 5 - Revenim la doar trei puncte (24-27) la jumatatea acestui sfert doi.

Min. 4 - Mandache inscrie din actiune si scoate aruncarea libera suplimentara.

Min. 4 - Patru puncte recuperate de Romania (19-23) dupa doua atacuri consecutive duse pana la capat.

Min. 2-  Romania scapa usor meciul din mana si Ungaria se duce la plus opt, moment in care Marcel Tenter solicita time out.

Min. 1 - Primim cos la prima actiune a maghiarilor

Sfertul 1

Min. 10 Revenim pentu moment la conducere dupa ce Torok transforma o singura libera. Ungaria incheie sfertul in avantaj de un punct (15-16).

Min. 10 - Ungaria egaleaza in ultimul minut al sfertului cu o aruncare de la distanta a lui Vojvoda (14-14).

Min. 6 - Carlig superb reusit de Moldoveanu si antrenorul Ungariei solicita time-out (12-6).

Min. 6 - Superba patrunderea lui Kuti care lasa mingea in cos (10-6).

Min. 4 - Maghiarii egaleaza de sus dupa o actiune in viteza (6-6).

Min. 3 - Incepem in forta si Manadache inscrie si el de la distanta (6-2).

Min. 2 - Moldoveanu deschide scorul cu o aruncare de trei puncte.

20:32 Incepe meciul cu Romania castigand primul angajament.

Romania a invins Ungaria ultima oara intr-un meci oficial in urma cu 16 ani, cand s-a inregistrat un 56-53.

In Grupa C a EuroBasket de la Cluj Romania a pierdut toate cele trei meciuri de pana acum, in timp ce Ungaria are un succes cu Cehia, scor 85-73.

Cehia, echipa care a invins Romania in primul meci cu 83-68.

Ungaria a pierdut meciurile cu Croatia (58 - 67) si Muntenegru (48 - 72).

Vlad Moldoveanu este cel mai bun marcator al Romaniei pana acum la EuroBasket, cu o medie de 17.7 puncte pe meci. De la unguri liderul marcatorilor este David Vojvoda, cu 16.3 puncte pe meci.