Baschet

Romania pierde cu Muntenegru in ultimul meci la EuroBasket

Sursă foto: twitter.com

Nationala masculina de baschet a Romaniei a sustinut, joi seara, live text in aceasta pagina, ultimul meci in Grupa C a EuroBasket impotriva puternicei echipe din Muntenegru.

FINAL Romania - Muntenegru 69-86 - click aici pentru live stream legal

Min. 10 - RECORD: Mandache recupereaza dupa o libera ratata si intra in istorie ca primul jucator dupa Toni Kukoc in 1993 care reuseste un triple double la un EuroBasket.

Min. 9 - Mandache are 14 puncte, 11 pase si 9 recuperari.

Min. 8 - Mandache mai are nevoie de o singura recuperare pentru record. Acum are double double.

Min. 8 - Kuti inscrie din pasa lui Mandache. Avem suspans in acest final de partida, desi nu se mai pune de mult problema invingatoarei.

Min. 7 - De doua pase si o recuperare mai are nevoie Mandache pentru acestr triple double istoric.

Min. 4 - Mandache ajunge la 12 puncte, 9 recuperari si 7 pase. Din 1993 un jucator n-a mai reusit un asa numit triple-double.

Min. 1 - Petrisor tine mult de minge spre exasperarea spectatorilor. Da drumu la pasa pentru Baciu care rateaza carligul.

Sfertul 3

Min. 10 - Baciu inscrie pe contraatac la ultima faza a sfertului trei si se termina 53-66.

Min. 7 - Muntenegru se desprinde la 64-47 dupa mai multe atacuri ratate de tricolori.

Min. 5 - Mandache o pune in cos de la distanta si ajunge la cota zece puncte (45-56).

Min 3 - Kuti ajunge la cota 14 punctedupa un cos de trei si un slam dunk din pasa lui Mandache pe contraatac (40-50).

Min. 2 - Torok inscrie din zero grade dupa o recuperare defensiva. Pe atacul urmator primim cos de trei si Marcel Tenter solicita time out la 35-50.

21:37 Incepem sfertul al treilea cu un cos de la distanta marcat de Mandache (33-42).

Sfertul 2

Min. 10 - Un sfert al doilea castigat de Muntenegru si la pauza mare suntem condusi cu 12 puncte diferenta.

Min. 7 - Primul cos al meciului pentru Paliciuc (26-36).

Min. 5 - Nicoara aduce doua puncte pe final de atac, dar Muntenegru conduce in continuare jocul si se distanteaza constant pe tabela (21-32).

21:05 Incepe sfertul al doilea cu o posesie pentru Muntenegru.

Sfertul 1 (19-24)

Min. 10 - Al doilea cos de trei marcat de Torok (19-22).

Min. 8 - Torok inscrie de trei si revenim la 16-17 pe tabela.

Min. 6 - Kuti ne aduce la conducere (11-9), dar Raduncevic raspunde cu o aruncare de trei.

Min. 5 - Romania egaleaza (9-9) dupa o patrundere a lui Nicolescu.

Min. 4 - Reducem din diferenta prin Mandache (4-8). Kuti rateaza de trei, urmareste Baciu si inscrie din zero grade (7-8).

Min. 3 - Doua cosuri la rand marcate de Radoncic (2-5).

Min. 1 - Primele puncte ale partidei sunt reusite de echipa noastra. Un punct si pentru Muntenegru dupa o libera transformata.

20:45 A inceput meciul.