Baschet

El Clasico la inaltime: FC Barcelona castiga spectaculos cu Real Madrid

Cele doua rivale din sportul spaniol au mutat El Clasico sub cele doua panouri in faza Top 16 din Euroliga masculina de baschet, iar Barcelona s-a impus pe teren propriu, cu 72-65.

Un meci inceput ca din tun de formatia blaugrana, echipa care a castigat sfertul inaugural cu un neverosimil 25-4, pentru ca la un moment dat, in debutul sfertului al doilea (minutul 13) tabela sa arate 31-6 pentru gazde.

Cei de la Real Madrid au replicat puternic in urmatoarele doua sferturi, recuperand nu mai putin de 25 de puncte, astfel ca la inceputul ultimei partia  jocului catalanii mai pastrau un singur punct avans (52-51).

Barcelona a gestionat mai bine ultimele zece minute de joc efectiv si a obtinut in cele din urma victoria.

Cu 20 de puncte marcate si sase recuperari, Stratos Perperoglou a fost cel mai bun marcator al gazdelor si al intregii partide. De la Real Madrid s-a remarcat Gustavo Ayon, cu 16 puncte.