Baschet

CSM Targoviste, prima victorie din istoria baschetului romanesc in Euroliga

Campioana CSM Târgoviste a obtinut, miercuri seara, prima victorie obtinuta vreodata de o echipa româneasca în grupele Euroligii feminine de baschet.

Formatia din Târgoviste s-a impus pe teren propriu în fata rusoaicelor de la Nadezhda Orenburg, scor 79-76 (44-41).

La inceputul sfertului al treilea baschetbalistele de la Târgoviste aveau 44-41. Au condus apoi cu opt puncte în sfertul al treilea, dar rusoaicele au tinut aproape si la finalul celor zece minute regulamentare avansul gazdelor se vedea redus la un singur punct.

Jucatoarele de la Nadezhda au întors scorul în debutul sfertului final si au trecut la conducere cu 62-61 si 66-63.

Campioanele României nu s-au lasat intimidate si au egalat la 66 cu cinci minute înaintea finalului.

Currie a transformat doar o libera din cele doua de care a beneficiat si scorul întepenea la 69-69 cu patru minute ramase pâna la final.

Targoviste a revenit la conducere în urma unui cos de trei puncte reusit de Gabriela Marginean (72-71) cu trei minute înaintea finalului.

Au urmat doua libere transformate de Babkina si scorul s-a dus la 74-71.

Gazdele au ratat usor un atac pozitional si Nadezhda a profitat imediat restabilind egaliatea în urma unui cos de trei reusit de Bonner (74-74).

Replica fetelor noastre nu s-a lasat prea mult asteptata si la atacul care a urmat Marginean a scuturat plasa cu un cos de trei, cu mai putin de doua minute inaintea finalului.

Oaspetele au redus din diferenta prin Perovanovic (77-76), dar Babkina a ridicat sala în picioare cu o patrundere personala finalizata cu cos din alergare.

Ultimele secunde au fost traite cu sufletul la gura, rusoaicele ratând doua aruncari consecutive de trei puncte.

La prima dintre acestea mingea aruncata de Montgomery a atins de trei ori inelul panoului celor de la CSM Târgoviste, iar la a doua încercare Currie i-a pus un capac de zile mari lui Bonner.

Marcatoarele meciului:

Târgoviste - Marginean (18 puncte), Bjelica (15), Babkina (13), Robbins (13), Currie (10).

Nadezhda - Tamane (15), Montgomery (14), Bonner (13), Perovanovic (10).

În urma acestui succes Municipal Târgoviste a urcat pe locul cinci în clasamentul Grupei B, cu 4 puncte (1/2).

Ierarhia este dominata de Famila Schio, cu 6 puncte, echipa care s-a impus cu sansa la Târgoviste în ultima secunda.