Sporturi de iarna

Clasari modeste pentru biatlonistele din Romania in prima cursa a sezonului

Localitatea suedeza Oestersund a gazduit, joi dupa-amiaza, cursa individuala feminina pe distanta de 15 km din cadrul Cupei Mondiale de Biatlon, iar la start s-au aliniat si trei reprezentante ale Romaniei.

Luminita Piscoran a reusit cel mai bun rezultat dintre cele trei, clasandu-se pe locul 49. Cronometrata in 15 minute si 5 secunde, Piscoran a sosit cu o intarziere de 5:25.8 fata de prima clasata, dupa ce a ratat nu mai putin de patru tinte in poligon.

Eva Tofalvi, cea mai experimentata biatlonista romana a momentului, s-a clasat pe locul 51, dupa sase ratari in poligonul de tragere. Tofalvi a incheiat la 13 secunde in urma lui Piscoran.

In fine, Reka Ferencz s-a clasat pe 56 cu patru ratari in poligon si o intarziere de aproape sase minute.

Cursa individuala a fost castigata de cehoaica Gabriela Soukalova (2 ratari). Aceasta a invins-o pentru doar 1.2 secunde pe slovaca Anastasyia Kuzmina.

Desi a avut o singura ratare la ultima sa trecere prin poligon, frantuzoaica Marie Laure Brunet a pierdut teren la partea se schi si a completat podiumul la 16.2 secunde de prima clasata.