Sporturi de iarna

Julia Sauter a obținut calificarea pentru programul liber la Campionatul European de la Kaunas

Pentru prima dată în istorie România este reprezentată de două sportive la o competiție majoră de patinaj artistic.

Julia Sauter și Ana Sofia Beșchea au concurat, joi, la Campionatul European de la Kaunas, Lituania, în cadrul programului scurt.

În vârstă de doar 16 ani, Beșchea a încheiat ultima din 33 de concurente, adunând 37.52 de puncte în urma primei sale evoluții într-o competiție majoră la senioare.

Julia Sauter, locul 10 la ultima ediție a Campionatului European, a intrat ultima pe gheață din penultima grupă de competitoare.

După o evoluție curată, fără căzături sau erori majore, Sauter a adunat 58.59 de puncte care la finalul programului scurt i-a adus locul zece.

Primele două locuri au fost monopolizate de belgiencele Loena Hendricx (74.66 puncte) și Nina Pinzarrone (69.70), podiumul fiind completat de gruzina Anastasiia Gubanova (68.96).

Doar primele 24 de patinatoare vor concura în programul liber, printre acestea și Julia Sauter, o sportivă antrenată de Marius Negrea.