Cupa Mondiala de Rugby 2007

Wilkinson califica Anglia in semifinalele Cupei Mondiale

Anglia este prima semifinalista a Cupei Mondiale de rugby, dupa ce a trecut de Australia, cu 12-10, intr-o reeditare a finalei din 2003. Acum, ca si atunci, omul decisiv pentru englezi a fost Johnny Wilkinson, care a marcat toate punctele echipei sale.
Primele doua sfert-finaliste de la aceasta editie a Cupei Mondiale, Anglia si Australia, au aratat un rugby sarac in faze spectaculose, miza intalnirii spunandu-si cuvantul asupra finalistelor din 2003 de la Sydney. Wallabies au inceput mai bine jocul, reusind deschiderea scorului in minutul 7 prin Stirling Mortlock, acesta transformand cu precizie o lovitura de pedeapsa.

Englezii au iesit la joc si in minutul 22 Johnny Wilkinson a reusit egalarea, in urma unei lovituri de pedeapsa, dupa ce campionii mondiali au presat puternic in 22-ul australian in doua faze succesive, fara a gasi insa drumul spre eseu. Peste doar patru minute acelasi Wilkinson iesea la rampa cu o noua transformare si Anglia prelua pentru prima data conducerea (6-3).

Finalul primei reprize i-a gasit pe australieni in ofensiva, fundasul Lote Tuquiri marcand singurul eseu al meciului in minutul 33, dupa un atac prelungit al echipei de la Antipozi. Stirling Mortlock a transformat incercarea si Australia intra la cabine in avantaj, scor 10-6.

Dupa doua ratari in prima parte, Wilkinson a readus Anglia in joc in minutul 53, pentru a puncta decisiv peste alte opt minute (12-10). Pana la final tabela a ramas nemodificata, in pofida incercarilor ratate de transformare a lui Wilkinson (min.75) si Mortlock (min.78).

Anglia s-a calificat in semifinale la capatul unui joc foarte anost si tacticizat, urmand a-si afla viitoarea adversara in urma jocului dintre Noua Zeelanda si Franta, partida ce se va disputa sambata seara la Cardiff (22:00).

Australia - 15-Chris Latham, 14-Adam Ashley-Cooper (22-Drew Mitchell 64), 13-Stirling Mortlock (captain), 12-Matt Giteau, 11-Lote Tuqiri, 10-Berrick Barnes, 9-George Gregan, 8-Wycliff Palu (19-Stephen Hoiles 76), 7-George Smith (20-Phil Waugh 66), 6-Rocky Elsom (18-Hugh McMeniman 64), 5-Dan Vickerman, 4-Nathan Sharpe, 3-Guy Shepherdson (17-Al Baxter 66), 2-Stephen Moore (16-Adam Freier 73), 1-Matt Dunning.

Anglia - 15-Jason Robinson, 14-Paul Sackey, 13-Mathew Tait, 12-Mike Catt (21-Toby Flood 64), 11-Josh Lewsey, 10-Jonny Wilkinson, 9-Andy Gomarsall, 8-Nick Easter (18-Lawrence Dallaglio 69), 7-Lewis Moody (19-Joe Worsley 66), 6-Martin Corry, 5-Ben Kay, 4-Simon Shaw, 3-Phil Vickery (captain, 17-Matt Stevens 59), 2-Mark Regan (16-George Chuter 52), 1-Andrew Sheridan.