Cupa Mondiala de Rugby 2007

Franta invinge Irlanda si merge in sferturi

Intr-un meci considerat capital pentru rugbyul din Hexagon, elevii lui Bernard Laporte au realizat un joc exact, invingand nationala Irlandei, 25-3, cu Vincent Clerc si Jean-Baptise Elissalde printre eroii de pe Stade de France.
Dupa infrangerea suferita in fata Argentinei chiar in debutul Cupei Mondiale, Franta avea nevoie ca de aer de un succes in meciul cu Irlanda, orice alt rezultat eliminand rusinos si prematur nationala 'cocosului galic' din competitie. Cu o aparare ermetica si un joc bun pe inaintare, francezii au tinut bine meciul in mana, desi irlandezii au avut o posesie teritoriala superioara in primele minute.

Jean-Baptiste Elissalde a reusit deschiderea scorului in minutul sapte, cand a transformat cu precizie o lovitura de pedeapsa, pana la pauza trecandu-si in cont alte noua puncte in urma acestui tip de procedeu. Desi s-au aflat in doua randuri foarte aproape de terenul de tinta francez, irlandezii au gresit nepermis de mult, trecandu-si in cont doar trei puncte, si acelea izbutite de Ronald O'Gara printr-un drop gol.

Meciul s-a decis intr-un interval de doar zece, in partea secunda, cand fundasul francez Vincent Clerc a reusit doua eseuri, profitand de erorile defensivei irlandeze. Intre cele doua reusite, din minutele 59 si 69, Irlanda l-a pierdut pe Paul O'Connell, eliminat pentru zece minute din cauza mai multor neregularitati in joc.

Francezii au incheiat la randul lor meciul cu un om mai putin pe teren, Damien Traille primind cartonas galben, cand mai erau doar patru minute de jucat din timpul regulamentar. Tabela a ramas nemodificata si Franta obtine calificarea in sferturile de finala, desi la un moment dat situatia 'cocosilor' era critica. Ambele echipe mai au de disputat un singur meci in grupa D, Franta urmand sa intalneasca Georgia, in timp ce Irlanda si Argentina se vor inclesta in lupta directa pentru al doilea loc calificant printre cele mai bune opt echipe ale lumii.

Franta - Irlanda 25-3 (12-3)

Franta: 15 Clement Poitrenaud, 14 Vincent Clerc, 13 David Marty, 12 Damien Traille, 11 Cedric Heymans, 10 Frederic Michalak, 9 Jean-Baptiste Elissalde, 8 Julien Bonnaire, 7 Thierry Dusautoir, 6 Serge Betsen, 5 Jerome Thion, 4 Sebastien Chabal, 3 Pieter de Villiers, 2 Raphael Ibañez (c), 1 Olivier Milloud.
Rezerve: 16 Dimitri Szarzewski, 17 Jean-Baptiste Poux, 18 Lionel Nallet, 19 Yannick Nyanga, 20 Lionel Beauxis, 21 Yannick Jauzion, 22 Aurelien Rougerie.

Irlanda:15 Girvan Dempsey, 14 Shane Horgan, 13 Brian O'Driscoll (c), 12 Gordon D'Arcy, 11 Andrew Trimble, 10 Ronan O'Gara, 9 Eoin Reddan, 8 Denis Leamy, 7 David Wallace, 6 Simon Easterby, 5 Paul O'Connell, 4 Donncha O'Callaghan, 3 John Hayes, 2 Jerry Flannery, 1 Marcus Horan.
Rezerve: 16 Frankie Sheahan, 17 Simon Best, 18 Malcolm O'Kelly, 19 Neil Best, 20 Isaac Boss, 21 Paddy Wallace, 22 Gavin Duffy.

Arbitri: Chris White, Dave Pearson, Hugh Watkins.

Onlinesport: Dumitru Stircu