Cupa Mondiala de Rugby 2007

Argentina a eliminat Scotia de la Cupa Mondiala

Prima reprezentativa de rugby a Argentinei a invins echipa similara a Scotiei, cu 19-13, in sferturile Cupei Mondiale, programand o semifinala suta la suta a emisferei sudice cu Africa de Sud.
Argentinienii si-au aratat intentiile ofensive inca din debutul meciului de pe Stade de France, Juan Martin Hernandez ratand o lovitura de picior cazuta in chiar primul minut de joc, la prima faza ofensiva. Echilibrul a fostu cuvantul de ordine in primele 15 minute, Felipe Contepomi ratand la randul sau o lovitura de pedeapsa (15).

Un minut mai tarziu avea sa se produca si deschiderea scorului, Dan Parks trimitand printre buturi o lovitura de pedeapsa. Avantajul scotienilor avea sa se mentina doar pana in minutul 23, cand Contepomi nu a mai ratat tinta punand primele trei puncte in dreptul Argentinei.

Cu un joc de uzura pe inaintare, pumele au macinat apararea scotiana cu numeroase faze de fixare, Gonzalo Longo reusind in minutul 33 prima incercare a meciului, transformarea fiind reusita de acelasi Contepomi, care mai trasnformase o lovitura de pedeapsa in minutul 29. Repriza s-a incheiat cu avantaj de sapte pentru Argentina, dupa ce Chris Paterson a mai adaugat trei puncte la zestrea Scotiei (38).

Felipe Contepomi a marit avantajul pumelor la trei minute de la reluare, pentru ca Juan Martin Hernandez sa majoreze avantajul sud-americanilor in urma unui drop gol (54). Scotienii au iesit la joc si Chris Cusiter a izbutit singurul eseu al 'ciulinilor' (63), dar tabela a ramas nemodificata pana la final, in pofida actiunilor de atac sustinute ale europenilor. Argentina s-a impus in final cu 19-13, calificandu-se in penultimul act al competitiei, in timp ce Scotia paraseste pentru a cincea oara consecutiv competitia in faza sferturilor.

Scotia: 15 Rory Lamont, 14 Sean Lamont, 13 Simon Webster, 12 Rob Dewey, 11 Chris Paterson, 10 Dan Parks, 9 Mike Blair, 8 Simon Taylor, 7 Allister Hogg, 6 Jason White, 5 Jim Hamilton, 4 Nathan Hines, 3 Euan Murray, 2 Ross Ford, 1 Gavin Kerr.
Rezerve: 16 Scott Lawson, 17 Craig Smith, 18 Scott MacLeod, 19 Kelly Brown, 20 Chris Cusiter, 21 Andrew Henderson, 22 Hugo Southwell.

Argentina: 15 Ignacio Corleto, 14 Lucas Borges, 13 Manuel Contepomi, 12 Felipe Contepomi, 11 Horacio Agulla, 10 Juan Martin Hernandez, 9 Agustin Pichot (c), 8 Gonzalo Longo, 7 Juan Martin Fernandez Lobbe, 6 Lucas Ostiglia, 5 Patricio Albacete, 4 Carlos Ignacio Fernandez Lobbe, 3 Juan Martin Scelzo, 2 Mario Ledesma, 1 Rodrigo Roncero.
Rezerve: 16 Alberto Vernet Basualdo, 17 Omar Hasan, 18 Rimas Alvarez Kairelis, 19 Juan Manuel Leguizamon, 20 Nicolas Fernandez Miranda, 21 Federico Todeschini, 22 Hernan Senillosa.