Golf

Scene incredibile după ultima lovitură la Openul Canadei (video)

Sursă foto: twitter.com/RBCCanadianOpen

Nick Taylor a devenit primul canadian care câștigă cel mai important turneu de golf organizat de țara frunzei de arțar în ultimii 69 de ani.

Bucuria lui Taylor a fost umbrită de excesul de zel al unuia dintre oamenii de ordine aflați pe traseul Oakdale Golf & Country Clubde lângă Toronto.

Acesta s-a repezit și l-a placat ca la rugby pe unul dintre spectatori, după ce acesta din urma deschisese o șampanie și îl stropea ca la Formula 1 pe noul campion al Openului Canadei.

Caddy-ul lui Taylor a reacționat imediat protestând la adresa omului de ordine, cum se vede în imagini.

Nicky Taylor este primul canadian care câștigă Openul Canadei, după Pat Fletcher în 1954.

Acesta l-a învins pe englezul Tommy Fleetwood la capătul unui playoff decis la a patra cupă.

După cele patru runde (72 de lovituri) Taylor și Fleetwood s-au aflat la egalitate, ambii la 17 sub par.

Openul Canadei a fost ultima repetiție înaintea Openului Statelor Unite, al treilea turneu de Mare Șlem din calendar.

Pentru victoria de acasă Taylor a devenit mai bogat cu 1.62 milioane de dolari.