Ciclism

Turul Romaniei castigat de Eduard Grosu. Confuzie la final pe podium!

A 53-a editie a Turului ciclist al Romaniei a fost castigat, duminica, de rutierul roman Eduard Grosu.

Au fost 19 tururi de circuit care au totalizat 102 kilometri, victoria de etapa revenindu-i la sprint italianul Andrea Guardini de la echipa Giotti Victoria.

Eduard Grosu s-a clasat al doilea, podiumul fiind completat de polonezul Szymon Krawczyk de la echipa CCC.

Grosu a castigat clasamentul general si implicit tricoul galben in fata germanului Nikodemus Holler de la Bike-Aid. Diferenta a fost de 41 de secunde in favoarea rutierului din Romania.

Podiumul a fost completat de de polonezul Szymon Krawczyk, desi pe ultima treapta a podiumului la festivitatea de premiere a urcat Viktor Filutas de la Giotti-Victoria (foto dreapta), campionul Ungariei, asa cum se poate observa si in imaginea surprinsa de fotoreporterul Onlinesport.ro prezent la fata locului.

In realitate, intre Krawczyk si Filutas este o secunda diferenta la general, ceea ce inseamna ca organizatorii au comis o eroare care n-are nicio scuza chiar si pentru o cursa la nivelul UCI 2.2

Povestea succesului pentru Grosu

Grosu ar fi trebuit sa concureze pentru echipa Delko Provence in Marele Premiu din Antwerp, insa victoria obtinuta in Turul Romaniei la etapa regina cu final la Lacul Sf.Ana l-a determinat pe acesta sa ramana in cursa alaturi de echipa nationala a Romaniei.

Doua victorii de etapa a obtinut Grosu, cel mai important ciclist roman al momentului, in Turul Romaniei.

In afara succesului din etapa regina, Grosu a mai triumfat si in penultima etapa de la Curtea de Arges.

Este pentru a 28-a oara in istorie cand Turul Romaniei revine unui rutier autohton.

Turul Romaniei 2020 a fost incheiat si de Eduard Novak, liderul echipei care ii poarta numele si presedintele Federatiei Romane de Ciclism.