Ciclism

Sergei Tvetcov, rezultat modest in proba de contratimp la Campionatele Mondiale

Campionul national de contratimmp Sergei Tvetcov s-a clasat printre ultimii, miercuri, in proba contracronometru de la Campionatele Mondiale de ciclism gazduite de Richmond (Statele Unite).

Al 32-lea la start, Tvetcov a parcurs traseul de 53.5 kilometri cu timpul de o ora, 8 minute, 8 secunde si 40 de sutimi.

Tvetcov s-a clasat in final pe locul 54 din 65 de concurenti care au terminat traseul.

Titlul mondial a fost obtinut de bielorusul Vasil Kiriyenka, cronometrat in 1:02:29.45, acesta fiind urmat pe podium de italianul Adriano Malori la 9.08 secunde si de francezul Jerome Coppel la 26.62 secunde.

Sergei Tvetcov este singurul ciclist roman participant la Campionatele Mondiale de la Richmond si acesta va concura si in cursa de fond a elitei, duminica, in ziua finala a competitiei.