Ciclism

Omloop a deschis sezonul clasicelor de primăvară în ciclismul pe șosea cu o mare surpriză

Ajunsă la a 79-a ediție, cursa belgiană Omloop Het Nieuwsblad a deschis, sâmbătă, sezonul clasicelor de primăvară pe un traseu de 202.2 kilometri între localitățile Gent și Ninove.

Victoria a fost obținută de slovenul Jan Tratnik (34 de ani) de la echipa Visma după un sprint în doi cu germanul Nils Politt, campionul acestei țări.

Podiumul a fost completat de belgianul Wout Van Aert de la Visma, acesta impunându-se în sprintul plutonului.

Cursa Omloop a avut în program, printre altele, și celebra cățărare pe pavate Muur Kapelmuur din Geraarsbergen.

Echipa Visma a dominat cursa, cu trei oameni în grupul principal de șase evadați înaintea ultimelor două cățărări din program.

Americanul Matteo Jorgenson a încercat un atac solidat înainte de Muur, însă nu a reușit să ia un avans decisiv și a fost ajuns de grupul urmăritor pe Bosberg, ultima ascensiune a cursei, cu 12 kilometri înaintea finalului.

Din noul grup de frunte s-au desprins pe plat Tratnik și Politt, cei doi disputându-și victoria în prima clasică pe pavate din acest an.

Pentru Tratnik este cea mai mare victorie dintr-o carieră în care a mai bifat un succes de etapă în Turul Italiei 2020 și o etapă în Turul Romandiei 2019.