Wimbledon

Ons Jabeur si Elena Rybakina lupta pentru titlul de la Wimbledon. Finala pe care n-a anticipat-o nimeni

Titlul in competitia feminina de la Wimbledon va fi decis, sambata, intre Ons Jabeur din Tunisia si Elena Rybakina din Kazahstan, doua debutante intr-o finala de Mare Slem.

Cotele oferite de FORTUNA
Jabeur – 1.68 | Rybakina – 2.35

Ons Jabeur a castigat toate cele 11 meciuri disputate pe iarba in acest sezon, in care a cucerit titlurile de la Madrid si Berlin.

Tunisianca este prima jucatoare din zona araba calificata intr-o finala majora din tenis.

Jabeur n-a cedat niciun set pana in sferturi la Wimbledon, cand a revenit de la 0-1 la seturi in partida cu Marie Bouzkova.

A mai cedat un set si in partida din semifinale cu Tatiana Maria.

Elena Rybakina a stat mai mult cu o ora pe teren decat adversara din finala la acest turneu.

Rusoaica naturalizata in Kazahstan are 11-2 palmares pe iarba si a pierdut un singur set pana in finala.

Meciuri directe

De trei ori s-au mai intalnit Jabeur si Rybakina pana acum. Jucatoarea din Tunisia conduce la general dupa victoriile obtinute in 2021 la Dubai si apoi la Chicago, cand Rybakina a fost nevoita sa abandoneze.

Rybakina a castigat prima intalnire directa, in 2019 la Wuha.

Cu exceptia partidei de la Chicago, primele doua dispute au avut nevoie de set decisiv.

Statistici

Rybakin a servit pana acum in turneul de la Wimbledon nu mai putin de 49 de asi, avand o medie de 8.2 asi pe meci.

Kazaha a si comis 15 duble greseli, spre deosebire de cele doar patru ale adversarei.

De cealalta parte, Jabeur are doar 17 asi, nefiind capitolul la care sa exceleze.

La capitolul puncte obtinute cu primul serviciu ambele sunt la peste 70 de procente, cu Rybakina la 77%.