Wimbledon

Horia Tecau va disputa finala de dublu de la Wimbledon

Romania va avea un finalist in acest an la Wimbledon, jucator pe care l-am cunoscut joi dupa-amiaza in urma confruntarii perechilor Horia Tecau/Jean-Julien Rojer si Florin Mergea/Rohan Bopanna.

FINAL H.Tecau/J-J.Rojer - F.Mergea/R.Bopanna 4-6, 6-2, 6-3, 4-6, 13-11

SET 5, 13-11 Final de meci cu un voleu castigator din partea lui Rojer pe serviciul lui Tecau.

SET 5, 5-5 Minge de meci ratata de Tecau si Rojer pe serviciul advers.

SET 4, 4-6 Mergea si Bopanna pastreaza break-ul pana la final si trimit meciul in decisiv dupa cel mai lung set de pana acum (39 minute).

SET 4, 0-1 Bopanna ingroapa un retur in terenul advers si il surprinde nepragatit pe Tecau. Break pentru perechea Mergea/Bopanna.

SET 3, 6-3 Lung de linie castigator cu serviciul gasit de Tecau, iar Mergea se vede complet depasit la acest retur. Set pentru Tecau si Rojer, cei doi preluand conducerea.

SET 3, 4-3 Tecau si Rojer reusesc break-ul si au prima sansa la castigarea acestui set.

SET 3, 0-1 Setul al treilea incepe cu doua mingi de break pe serviciul lui Bopanna. Ambele sunt anulate si Merge reuseste voleul decisiv pentru primul game.

SET 2, 2-6 Egalitate la seturi dupa un act secund castigat in 27 de minute de Tecau si Rojer.

SET 2, 5-2 Al doilea break reusit de Tecau si Rojer. Olandezul va servi pentru 1-1 la seturi.

SET 2, 3-2 Tecau si Rojer produc primul break in setul secund.

SET 1, 4-6 Primul set revine perechii Mergea/Bopanna. Break reusit de acestia la 5-4 si tot ei vor intra cu serviciul in actul al doilea.

SET 1, 2-2 Break recuperat de Mergea si Bopanna pe serviciul lui Tecau.

SET 1, 2-0 Game la zero pentru echipa lui Tecau.

SET 1, 1-0 Inceput cu break pentru Tecau si Rojer. Urmeaza olandezul la serviciu.

13:44 Incepe meciul cu Bopanna la serviciu.

13:40 Vreme insorita la Wimbledon. Cele doua perechi se incalzesc pe terenul numarul doi de la Wimbldon.

Tecau si Mergea, colegi in echipa de Cupa Davis a Romaniei si parteneri in perioada junioratului, au fost adversari de cinci ori pana acum in circuitul ATP de fiecare data castigand echipa lui Tecau.

Acesta din urma a disputat trei finale consecutive la Wimbledon, toate pierdute alaturi de suedezul Robert Lindstedt.

Mergea va disputa a doua semifinala din cariera intr-un turneu de Mare Slem, dupa cea pierduta alaturi de Marin Draganja la Roland Garros in 2014.