Wimbledon

Ziua româncelor la Wimbledon. Irina Begu, Sorana Cîrstea, Ana Bogdan și Jaqueline Cristian au evoluat pe iarba de la All England

Sursă foto: twitter.com/wimbledon

Urmăriți în această pagină în format live text evoluțiile jucătoarelor din România în turneul de la Wimbledon, al treilea turneu de Mare Șlem din acest an.

FINAL Ana Bogdan – Alycia Parks (SUA / 51 WTA) 1-6, 6-3, 6-2
FINAL Irina Begu – Rebecca Marino (Canada / 83 WTA) 6-2, 3-6, 6-2

FINAL Jaqueline Cristian – Beatriz Haddad Maia (Brazilia / 13 WTA) 6-4, 2-6, 4-6
FINAL Sorana Cîrstea – Jelena Ostapenko (Letonia / 17 WTA) 4-6, 7-6, 6-4

19:20 Final de partidă și victorie spectaculoasă pentru Sorana Cîrstea. Aceasta revine de la 0-1 la seturi și se impune în fața Jelenei Ostapenko pentru un loc în turul 3.

18:05 Meciul Cristian - Haddad Maia ajunge în decisiv. Favorita din Brazilia s-a impus autoritar în setul secund, cu 6-2.

17:24 Un break a înclinat balanța în primul set între Cîrstea și Ostapenko în favoarea jucătoarei din Letonia.

17:16 Jaqueline Cristian produce surpriza și câștigă primul set, cu break în ultimul game (6-4).

16:40 Start și în meciul Cîrstea - Ostapenko.

16:30 A început meciul dintre Jaqueline Cristian și Beatriz Haddad Maia.

Irina Begu ajunge în turul 2

16:04 Irina Begu tranșează disputa cu Rebecca Marino și se califică în turul 2, acolo unde o va întâlni pe rusoaica Ana Blinkova, locul 40 mondial.

15:57 Begu își câștigă serviciul și se apropie la un game de calificarea în turul 2 la Wimbledon. Are 5-2 în decisiv și doar printr-un miracol ar mai putea pierde acest meci.

15:50 Meciul dintre Begu și Marino a fost întrerupt la scorul de 4-2 și 15-30 pe serviciul lui Begu, în decisiv. A fost nevoie de intervenția medicilor pentru unul dintre spectatori.

15:42 Begu revine de la 1-2 și conduce cu 3-2 în decisiv. Meciul rămâne sub semnul echilibrului.

15:13 Întrerupt miercuri la scorul de 4-2 pentru Marino în setul secund, meciul Begu - Marino a fost reluat joi după-amiaza. Jucătoarea din Canada a câștigat setul secund, cu 6-3, astfel că meciul ajunge în decisiv.

Victorie și calificare în turul 3 pentru Ana Bogdan

14:54 Ana Bogdan se impune cu 6-2 în decisiv și obține calificarea în turul 3 la Wimbledon, după un meci de o oră și 42 de minute. Bogdan va juca în runda următoare cu Lesia Tsurenko din Ucraina.

14:23 Bogdan începe setul decisiv cu un break, după o dublă greșeală comisă de Parks.

14:13 Avem decisiv în acest meci. Bogdan egalează scorul la seturi după un 6-3 în al doilea act. Un break a făcut diferența obținut de Bogdan la 3-2!

13:44 Ana Bogdan conduce prima dată în meci, la 1-0 în debutul setului secund.

13:40 Un prim set de coșmar pentru Ana Bogdan, pierdut de o manieră categorică, scor 1-6!

13:00 A început meciul dintre Bogdan (57 WTA) și Parks, prima confruntare directă a celor două în circuit.