Wimbledon

Jo-Wilfried Tsonga il invinge pe John Isner dupa cel mai lung meci de la Wimbledon

Meci maraton duminica in turul 3 la Wimbledon intre francezul Jo-Wilfried Tsonga si americanul John Isner, partida incheiata dupa aproape patru ore si jumatate cu scorul 6-7 (3), 3-6, 7-6 (5), 6-2, 19-17.

Tsonga a castigat in cele din urma cu 19-17 la game-uri in setul decisiv dupa 4 ore si 24 de minute.

Nu mai putin de 189 de puncte direct castigatoare au fost in acest meci, iar 101 dintre acestea i-au apartinut lui Isner, jucatorul invins.

Isner a jucat in 2010, de asemenea la Wimbledon, cel mai lung meci din istoria tenisului incheiat dupa 11 ore si 5 minute. Meciul de atunci s-a intins pe durata a trei zile si decisivul a fost castigat de Isner, cu 70–68 .

Tsonga joaca in optimi contra conationalului sau francez Richard Gasquet.