Wimbledon

Ana Bogdan, eliminată în turul 3 la Wimbledon după ce a ratat cinci mingi de set. Un spectator n-a mai rezistat: ”Hai, Ana, să plecăm și noi acasă”

Ana Bogdan a înfruntat-o pe Lesia Tsurenko pentru un loc în optimile de finală la Wimbledon într-un meci care s-a transformat într-un adevărat test de rezistență. Bogdan a pierdut în cele din urmă partidă, după mai bine de 3 ore și jumătate, dar nu înainte de a fi ratat cinci mingi de meci în tiebreak-ul setului decisiv. Bogdan rămâne cu cel mai bun rezultat din carieră la Wimbledon, unde România o mai are în competiția de simplu doar pe Sorana Cîrstea, calificată în turul 3.

FINAL Bogdan - Tsurenko 6-4, 3-6, 6-7 (18-20)

19:10 Se încheie meciul cu victoria Lesiei Tsurenko, scor 20-18 într-un tiebreak interminabil. Bogdan a ratat cinci mingi de meci, în timp ce Tsurenko a închis partida din a șaptea șansă, după o eroare neformațată comisă de Ana.

19:05 Ajunge și Bogdan la cinci mingi de meci ratate (18-18).

19:02 Încă o șansă de meci Bogdan, la 17-16. Tsurenko abia mai poate sta în picioare.

19:00 A treia minge de meci ratată de Bogdan. Din nou trimite în fileu după un raliu pe centrul terenului (16-16).

18:59 Irosește și Bogdan a doua minge de meci la 15-14. A trimis în fileu dintr-o poziție favorabilă.

18:57 A șasea minge de meci salvată de Bogdan. Se face 14-14!

18:52 Șansă ratată de Bogdan. Se schimbă din nou terenurile, la 12-12.

18:51 Prima minge de meci pentru Bogdan la 12-11.

18:50 Patru mingi de meci salvate de Ana Bogdan. Se ajunge la 11-11 în tiebreak.

18:29 Bogdan salvează o minge de meci și trimite meciul în tie-break, unde revine de la 1-5 și mai salvează două mingi de meci!

18:04 Ce șansă ratează Bogdan! Își pierde la zero game-ul în care a servit pentru câștigarea meciului.

18:02 Scurtă de senzație pusă de Bogdan la minge de break. Aceasta va servi pentru calificarea în optimi.

17:37 Revine Ana Bogdan și anulează avantajul lui Tsurenko (2-2).

17:25 Tsurenko începe decisivul cu break și dublează apoi cu game alb pe propriul serviciu.

17:19 Meciul ajunge în decisiv, după ce Tsurenko s-a impus în al doilea set, cu 6-3.

17:07 Bogdan recuperează cele două break-uri pierdute și se apropie la 3-4!

16:46 Setul secund e dominat autoritar de Tsurenko. Jucătoarea din Ucraina are două break-uri avantaj și un 4-0 nemilos pentru Bogdan pe tabelă.

16:24 Ana Bogdan câștigă primul set, cu 6-4, după ce Tsurenko egalase scorul la patru.

15:58 Al doilea break reușit de Bogdan în acest prim set al meciului cu Tsurenko (4-1).

15:53 Bogdan salvează două mingi de break și se distanțează la 3-1 pe tabelă.

15:35 A început meciul dintre Bogdan și Tsurenko.  Primul break al meciului vine repede și este obținut de Bogdan chiar în game-ul de debut.

FINAL Begu - Blinkova 5-7, 3-6

15:08 Se încheie meciul după o oră și 59 de minute. Parcursul lui Begu se oprește în turul 2 la Wimbledon, după doi ani în care ajunsese până în turul 3.

15:07 Begu își pierde serviciul într-un moment important. Avea șansa egalării la patru în setul doi. S-a facut 5-3 pentru Blinkova.

14:32 S-a reluat meciul cu Blinkova la serviciu. Rusoaica trece la conducere în debutul setului secund.

14:25 Time-Out medical solicitat de Irina Begu.

14:20 Dupa o luptă de 71 de minute, Blinkova se impune în primul set, cu 7-5. Begu și-a pierdut serviciul la ultimul game.

14:19 Blinkova revine la conducere, după ce Begu a ratat o minge de break. Irina va servi sub presiune la 5-6.

14:12 Încă o minge de set salvată de Begu, de această dată pe propriul serviciu după cel mai lung game din meci. Se face 5-5 și setul intră în prelungiri.

14:00 Begu recuperează break-ul, după ce a salvat o minge de set. Scorul se strânge la 4-5.

13:53 Blinkova reușește primul break al meciului și va servi pentru câștigarea primului set.

13:09 A început meciul cu Blinkova la serviciu. Un prim game în care Begu a ratat nu mai puțin de patru mingi de break.

Calificarea în turul 3 la Wimbledon este premiată de organizatori cu 131.000 de lire sterline. Pentru turul al 2-lea se acordă 85.000 de lire sterline.

Ana Bogdan va intra pe teren de la ora 15:00 sau mai târziu și va da piept cu Lesia Tsurenko.

România a rămas cu trei jucătoare la Wimbledon, pe lângă Begu și Bogdan vîrful lancei fiind reprezentat de Sorana Cîrstea, cea care a obținut o mare victorie contra lui Ostapenko.