Wimbledon

PUNCT CU PUNCT Wimbledon Finala masculina: Novak Djokovic - Andy Murray

Onlinesport.ro a transmis, duminica de la ora 16:00, finala masculina a turneului de la Wimbledon in care s-au intalnit liderul mondial Novak Djokovic si britanicul Andy Murray.

LIVE Djokovic - Murray 4-6, 5-7, 4-6

19:24 Intra primul serviciu al lui Murray, Djokovic returneaza aproape de linia de fund a terenului, mingea ii revine sarbului si a doua oara o trimite in fileu.

19:18 Murray rateaza trei mingi de meci pe propriul serviciu. Djokovic ataca la fileu, returneaza castigator si ajunge la minge de break.

19:11 Djokovic trimite cu forehandul in fileu si Murray face break. Scotianul va servi pentru castigarea meciului si a turneului.

19:10 Delir la Wimbledon dupa doua puncte senzationale reusite de Murray. Doua lovituri de trecere greu de descris in cuvinte si scotianul are doua mingi de break la 4-4.

19:01 Murray nu se lasa. Doar este un "nemuritor" scotian. Face break si ridica publicul in picioare. Djokovic conduce 4-3, dar meciul este de care pe care in acest set al treilea.

18:56 Dintr-o data Murray lasa garda jos si greseste tot mai mult. Djokovic face al doilea break consecutiv si serveste la 4-2.

18:47 Djokovic trage de el si face break (2-2). Sarbul poate avea resurse nebanuite. Sa nu uitam ca si in finala de la US Open din 2012 Murray a castigat primele doua seturi, dupa care Djokovic a revenit si a trimis meciul in decisiv.

18:38 Game alb reusit de Murray pe propriul serviciu (2-0). Djokovic arata ca un boxer bagat in corzi si doar o minune il poate readuce in meci.

18:34 Murray incepe cu break setul al treilea, set care ar putea fi ultimul al finalei daca scotianul se va impune si de aceasta data. Game decis totusi in urma reluarii Hawk-Eye, arbitrul din scaun fiind extrem de pasiv si vorbim totusi de Mohamed Lahyani, celebru arbitru de scaun din circuitul mondial.

18:31 Incepe setul al treilea si Djokovic continua sa greseasca mult. 31-11 raportul erorilor nefortate "in favoarea" sarbului.

18:24 Murray are 2-0 la seturi in fata lui Djokovic. Favoritul publicului londonez incheie setul secund cu un as.

18:19 Djokovic trimite in fileu si ii face cadou break-ul lui Murray. Scotianul va servi pentru castigarea setului al doilea la 6-5.

18:18 La 5-5 in setul doi si 15-15 pe propriul serviciu Djokovic are o iesire nervoasa la adresa arbitrului de scaun. Sarbul este frustrat ca mingea a fost data in teren si un are dreptate. Sistemul Hawk-Eye arata ca arbitrul a avut dreptate. Djokovic nu e in apele lui si se agata de orice pentru a ramane in meci.

18:07 Murray vine de departe in acest set secund si egaleaza la patru. Djokovic a avut 4-1 la un moment dat si se parea ca setul e al lui.

17:58 Murray recupereaza break-ul pierdut mai devreme la inceputul setului al doilea si are sansa egalarii.

17:43 Numarul unu mondial se duce la 4-1 si revine spectaculos in meci. Murray trebuie sa reactioneze rapid daca mai spera la castigarea setului secund.

17:39 Break Djokovic si sarbul rupe echilibrul in setul al doilea (3-1). Meciul ramane in continuare foarte disputat.

17:15 Murray inchide primul set dupa fix o ora de la primaul serviciu, cu 6-4.

17:07 Dupa un nou game maraton, Murray se desprinde la 5-3 pe propriul serviciu.

16:57 Un nou break reusit de Murray, al doilea in acest prim set. Break reusit in clasicul game sapte. 4-3 Murray.

16:41 Djokovic isi ia break-ul inapoi si avem din nou egalitate dupa primele patru jocuri ale finalei (2-2).

16:35 Murray face break-ul in cele din urma dupa cel mai lung game de pana acum al finalei. 2-1 Murray.

16:20 Djokovic a salvat nu mai putin de trei mingi de break inainte de a castiga primul game al meciului.

16:15 Incepe finala cu Djokovic la serviciu.

16:06 Cei doi finalisti au iesit la incalzire. Vreme insorita la Londra si pentru moment nu exista amenintarea ploii.

INFO: Djokovic are un titlu castigat la Wimbledon in 2011, in timp ce Murray a disputat si pierdut finala din 2012 in fata lui Federer. Un britanic nu a mai triumfat la Wimbledon de 77 ani.

Fata in fata: 11-7 este scorul intalnirilor directe in favoarea lui Djokovic. Ultimul meci intre cei doi a avut loc in finala Australian Open din acest an. Djokovic s-a impus cu 6-7(2), 7-6(3), 6-3, 6-2.