Wimbledon

Ana Bogdan si Irina Bara, eliminate in turul 2 la Wimbledon. Bogdan a avut mingi de set cu Kvitova

Sursă foto: captura TV Eurosport Player

Pentru Ana Bogdan si Irina Bara parcursul la Wimbledon s-a incheiat, joi, in faza turului secund.

Ana Bogdan a fost invinsa de Petra Kvitova din Cehia, a 26-a favorita a turneului, cu 6-1, 7-6 (5).

Dupa un prim set cedat fara drept de apel in 29 de minute, Bogdan a echilibrat disputa in setul secund.

S-a ajuns la tiebreak, unde Kvitova a facut diferenta cu primul serviciu.

Bogdan a revenit de la 1-3 si 3-5, dar Kvitova a gasit de fiecare data prima minge de serviciu prin care a pus-o in dificultate pe jucatoarea originara din Sinaia.

In setul secund Bogdan salvase o minge de meci la 5-4 pentru Kvitova pe serviciul acesteia.

Bogdan a preluat apoi conducerea in premiera la 6-5, scor la care a ratat doua mingi de set prin care putea trimite meciul in decisiv.

Intr-o alta partida disputata in debutul zilei de joi iberica Paula Badosa a trecut de Irina Bara, cu 6-3, 6-2, dupa un meci fara istoric.

Badosa si Kvitova se vor intalni in turul al treilea.

Pentru prezenta in turul secund Bogdan si Bara vor primi fiecare cate 78.000 de lire sterline.

Tot joi vor mai evolua Mihaela Buzarnescu impotriva lui Coco Gauff si Simona Halep contra belgiencei Kristen Flipkens.

Irina Begu este singura jucatoare din Romania calificata in turul al treilea dintre cele sase care au depasit faza rundei inaugurale.