Simona Halep, victorie în primul meci oficial al anului

Sursă foto: twitter.com/

Pentru Simona Halep au inceput lucrurile serioase in Australia.

Final Halep - Potapova 6-4, 6-4

11:27 Halep inchide meciul cu primul serviciu. Calificare in optimile de finala.

11:23 Break reusit de Halep dupa un game disputat (5-4).

11:06 Al cincilea as servit de Halep in meci. Simona egaleaza scorul (3-3), dupa ce Potapova a avut 3-1 in acest set secund.

11:02 Halep joaca in contre pied si obtine doua mingi de break. Halep egaleaza scorul cu break (2-2).

10:59 Greseste Halep nefortat cu forehand-ul si sunt doua mingi de break pentru Potapova. Rusoaica castiga in cele din urma pe serviciu Simonei si se distanteaza la 3-1 in setul secund.

Setul 1, Halep 6-4

10:42 Halep inchide primul set cu un servici solid (6-4). Un prim set de 38 de minute.

10:37 Potapova raspunde si ea cu un game la zero (5-4). Halep va servi pentru set.

10:35 Game la zero pentru Halep pe propriul serviciu. Jucatoarea din tara noastra e la un pas de castigarea primului set (5-3).

10:22 Primul game de serviciu si pentru rusoaica. Halep conduce cu un break in fata (3-2).

10:20 Halep e prima jucatoare care castiga pe serviciu in acest meci (3-1). Meciul a inceput cu trei break-uri, doua reusite de Halep.

Dupa meciul demonstrativ castigat in fata liderei mondiale Ashleigh Barty pentru Simona Halep urmeaza participarea la turneul Gippsland Trophy de la Melbourne.

Ocupanta locului doi mondial o va intalni, luni, pe rusoaica de 19 ani Anastasia Potapova, locul 101 WTA.

Va fi prima intalnire directa a celor doua jucatoare.

Potapova a invins-o in primul tur pe americanca Whitney Osuigwe, cu 6-3, 6-0.

Osuigwe, ne amintim, a eliminat-o pe Mihaela Buzarnescu in ultimul tur al calificarilor pentru Australian Open 2021.