Simona Halep castiga primul meci din 2021. Reactia jucatoarei: “M-am simtit ca la primul meci din cariera”

Dupa doua saptamani de carantina la Adelaide jucatoarea Simona Halep a sustinut, vineri, un meci demonstrativ in compania liderei mondiale Ashleigh Barty.

Un meci pe care Simona Halep l-a castigat, cu 3-6, 6-1, 10-8, setul decisiv fiind in realitate un super tiebreak.

Primul set i-a revenit lui Ashleigh Barty, cu 6-3, dupa ce Halep n-a avut nicio minge de break.

Australianca a avut o secventa de trei game-uri pe care le-a dominat autoritar. Doua jocuri fara punct pierdut pe propriul serviciu si singurul break obtinut prin care se desprindea la 4-2.

Halep a devenit mai agresiva in setul al doilea si a ridicat nivelul jocului, fiind jucatoarea care a comis mai putine erori nefortate.

Dupa ce a condus in premiera (1-0), Halep s-a desprins la 3-1 in urma primului sau break. A urmat un game la zero pe propriul serviciu si inca un break pentru 5-1.

Halep a inchis in cele din urma setul cu 6-1 in 22 de minute.

S-a ajuns astfel in super tie-break unde Halep a condus in permaenta (2-0, 4-2, 7-5).

Barty a egalat ultima oara la 8-8, scor la care a avut o sansa uriasa de a prelua conducerea. Halep s-a aparat exemplar si a fortat-o pe adversara la eroare care nu a intarziat sa apara.

Halep a inchis apoi meciul pe serviciu pentru prima victorie din 2021, una de moral in perspectiva turneelor de la Antipozi care urmeaza in calendar.

In alta ordine de idei, Serena Williams a trecut de Naomi Osaka, de asemenea in turneul demonstrativ de la Adelaide, cu 6-2, 2-6, 10-7.

Irina Begu o va intalni in ultimul meci al zilei pe Venus Williams.

La masculin, Rafael Nadal l-a invins pe Dominic Thiem, cu 7-5, 6-4.