Miami Open

Așa am trăit meciul Simona Halep - Paula Badosa de la Miami Open

Simona Halep a jucat la Miami Open, marți seara, de la 22:15, primul ei meci după aproape 19 luni de absență din circuit. Partida cu Paula Badosa (73 WTA) a fost live text în această pagină.

Ziua revenirii pentru Simona Halep în tenis. Ce cotă are la primul meci după suspendare

FINAL Halep - Badosa 6-1, 4-6, 3-6

SET 3, 3-6 Badosa închide meciul cu break și obține prima victorie din carieră în fața Simonei Halep.

SET 3, 3-4 Halep răspunde la rându-i cu un game alb de serviciu.

SET 3, 2-4 Game la zero Badosa. Rămâne de văzut dacă e o desprindere decisivă.

SET 3, 2-3 Al treilea break consecutiv. Badosa rămâne la conducere în decisiv.

SET 3, 2-2 Halep reacționează imediat și recuperează break-ul cedat anterior. Fanii români din tribune o încurajează puternic.

SET 3, 1-2 Break la zero reușit de Badosa. Un game în care Halep s-a enervat pentru prima dată în meci.

SET 3, 1-0 Halep începe cu game la zero pe propriul serviciu.

SET 2, 4-6 Badosa închide setul secund din a patra șansă. Meciul ajunge în decisiv.

23:44 S-a reluat meciul cu Badosa la serviciu.

23:42 Timeout medical solicitat de Simona Halep pentru o problemă la umărul drept.

SET 2, 4-5 Minge de set salvată de Halep. Fosta lideră mondială a ajuns la zece duble greșeli. Halep solicită intervenția fizioterapeutului pentru o problemă la umăr.

SET 2, 3-4 Șansă cu fileul pentru Halep la 40-30. Servise din nou slab cu al doilea și Badosa avea inițiativa pentru a face punctul.

SET 2, 2-3 Halep strânge scorul după un game încheiat cu al doilea său as din meci. Se joacă de fix o oră.

SET 2, 1-2 Serviciul doi al Simonei e penalizat de Badosa și iberica trece la conducere doar pentru a doua oară în meci.

SET 2, 1-1 Badosa întrerupe seria lui Halep șapte game-uri consecutive.

SET 1, 6-1 Halep închide primul set după 39 de minute cu o lovitură spectaculoasă de trecere în diagonala terenului.

SET 1, 5-1 Un game interminabil pe serviciul lui Halep. Aceasta a salvat nu mai puțin de cinci mingi de break.

SET 1, 4-1 Al doilea break în dreptul Simonei Halep. Aceasta profită de erorile adversarei și se desprinde, după ce Badosa a avut două mingi de game.

SET 1, 3-1 Halep se desprinde după un game bun pe serviciu.

SET 1, 2-1 Primul break al meciului e reușit de Halep. Un game în care a revenit de la 15-30 și 30-40.

SET 1, 0-1 Game la zero pe serviciul propriu pentru Badosa.

22:19 A început meciul cu Badosa la serviciu.

22:13 Simona Halep a câștigat tragerea la sorți și a ales să primească în debutul meciului.

22:12 Cele două jucătoare au intrat pe teren.

Meciul va începe la ora 22:15.

Organizatorii de la Miami Open au oferit un wild card pentru ca Simona Halep să poată evolua la turneul de 1000 de puncte.

Ultima oară Halep a jucat pe 22 august 2022 cu Daria Snigur la US Open, meci pierdut în trei seturi.

A urmat apoi anunțul testului pozitiv cu Roxadustat, suspendarea provizorie începând cu octombrie 2022 și apoi verdictul suspendării pe patru ani din partea tribunalului Sport Resolutions de la Londra.

O suspendare pe care Halep a atacat-o cu recurs la TAS, iar tribunalul de la Lausanne a redus această suspendare la 9 luni, care în realitate a fost ispășită în iunie 2023.

Astfel, Halep este liberă să concureze din nou în tenis, iar prima ocazie să arate că n-a uitat cum se joacă este la Miami, turneu unde a ajuns de două ori în semifinale.

Pe Paula Badosa, fostă numărul 2 mondial, Halep a învins-o de fiecare dată în precedentele două confruntări, la Madrid și Wimbledon, în 2022.