Billie Jean King Cup

România are 2-0 după prima zi a confruntării cu Slovenia

Condusă cu 4-0 în setul decisiv, jucătoarea Ana Bogdan a întors spectaculos scorul și a adus primul punct pentru România în meciul cu Slovenia pentru calificarea la turneul final.

Ana Bogdan (58 WTA) a tranșat disputa cu Kaja Juvan (121 WTA), cu 3-6, 6-3, 6-4.

Un meci de două ore și 31 de minute în care Bogdan a revenit de la 0-4 în setul decisiv.

România are 1-0 în confruntarea cu Slovenia de la Koper, unde vineri nu s-au înregistrat mai mult de 11 grade Celsius și a plouat mărunt.

Jaqueline Cristian (180 WTA) a întâlnit-o în al doilea meci de simplu, vineri, pe Tamara Zidansek (102 WTA).

Reprezentanta României s-a impus după un meci de trei seturi încheiat după mai bine de două ore, cu 6-1, 4-6, 6-3.

Astfel, după prima zi a confruntării de la Koper echipa României are 2-0 pe tabelă și mai are nevoie de o singură victorie pentru calificarea la turneul final.