Billie Jean King Cup

România revine de la 0-2 și învinge Ucraina pentru calificarea la turneul final din Billie Jean King Cup

Sursă foto: captura tv digisport

Ana Bogdan și Jaqueline Cristian au scris o nouă pagină din istoria tenisului feminin românesc.

Condusă cu 2-0 după prima zi a confruntării cu Ucraina din Florida, Statele Unite, echipa României a revenit formidabil în ziua secundă și a întors soarta meciului.

Tricolorele au luat fiecare punct, set și meci răsturnând rezultatul final de la 0-2 la 3-2.

Ana Bogdan a dat semnalul revenirii prin victoria obținută contra Elinei Svitolina, principala jucătoare a Ucrainei, scor 6-4, 4-6, 6-3.

Presiunea s-a mutat apoi pe umerii lui Jaqueline Cristian care a avut de trecut peste pierderea primului set în meciul cu Lesia Tsurenko. În cele din urmă Jaqueline Cristian a revenit și s-a impus, cu 2-6, 6-4, 6-4, egalând scorul la general după cele patru meciuri de simplu.

Calificarea la turneul final din Billie Jean King Cup s-a decis în meciul cinci, cel de dublu, unde Bogdan și Cristian au trecut peste toată oboseala acumulată în cele două zile învingându-le în două seturi pe surorile Kichenok, specialiste în jocul de dublu, cu 6-2, 7-6.