Billie Jean King Cup

Infrangere in decisiv! Finala Fed Cup ramane un vis interzis pentru acest an

Echipa Romaniei a fost invinsa de Franta, duminica, in semifinalele Fed Cup, scor 3-2, dupa ce a condus cu 2-1 si mai avea nevoie de un punct din ultimele doua meciuri pentru o calificare istorica in finala competitiei. Franta va intalni Australia in deplasare.

Fed Cup - Semifinale
Franta - Romania 3-2
SET 1 SET 2 SET 3
Mladenovic/Garcia (FRA) 5 6 6
Niculescu/Halep (ROU) 7 3 4

Totul despre confruntarea Franta - Romania aici

Un singur break a facut pana la urma diferenta intre Franta si Romania la meciul decisiv de dublu.

Romania a luptat pana la ultima minge pentru calificarea in ultimul act, dar diferenta a fost facuta la detalii.

Iar printre aceste detalii se numara si faptul ca deocamdata jucam doar cu Simona Halep si ca ne lipseste o a doua jucatoare la simplu care sa aduca cel putin un punct.

In alte vremuri le-am avut pe Sorana Cirstea, Alexandra Dulgheru si chiar Andreea Mitu care aduceau puncte. Ne lipseste Mihaela Buzarnescu din 2018 care a fost oprita din castigat meciuri doar de o accidentare.

Romania ramane pentru inca un an in elita tenisului feminin mondial si avem sansa de a o lua de la capat. Pana in finala nu sunt in realitate decat doua obstacole de trecute si am vazut ca se poate.

Asa am trait meciul de dublu Mladenovic/Garcia - Niculescu/Halep

SET 3, 6-4 Rama prinsa de Monica Niculescu la prima minge de meci a frantuzoaicelor.

SET 3, 5-4 Dubla greseala comisa de Simona Halep la minge de break.

SET 3, 2-3 Salvam in extremis acest game cu Halep la serviciu.

SET 2, 6-3 Mladenovic si Garcia egaleaza la seturi si vom avea decisiv in decisiv. Suspans total.

SET 2, 5-2 Fetele noastre recupereaza un break si prelungesc suspansul in acest set.

SET 2, 5-1 Break reusit de Mladenovic si Garcia, iar frantuzoaicele se apropie la un game de castigarea setului.

SET 2, 3-1 Perechea franceza se distanteaza cu break avantaj.

SET 2, 1-1 Halep isi castiga serviciul nu inainte de a fi salvat minge de break!

SET 2, 1-0 Un game foarte lung in care jucatoarele noastre au ratat trei mingi de break si le-au chinuit teribil pe adversare.

SET 1, 5-7 Puncte fabuloase reusite de Monica Niculescu in acest game si avem set in acest meci decisiv. Inca unul si suntem in finala Fed Cup.

SET 1, 5-6 Senzational retur stop gasit de Niculescu si avem break.

SET 1, 5-5 Suspansul se prelungeste in acest set dupa ce echipa noastra castiga game-ul de serviciu.

SET 1, 5-4 Se merge in continuare cu serviciul. Vom servi sub presiune pentru a ramane in acest set inaugural.

SET 1, 3-3 Halep trimite inteligent in picioarele lui Mladenovic si este game-ul nostru.

SET 1, 3-2 Game la zero obtinut de frantuzoaice.

SET 1, 2-2 Niculescu isi pierde serviciul si Franta egaleaza scorul.

SET 1, 1-2 BREAK Romania dupa un smash castigator reusit de Niculescu. Energie uriasa degajata de Monica!

SET 1, 1-1 Halep isi castiga serviciul dupa ce Niculescu agata inteligent returul la fileu.

20:21 Incepe meciul cu Garcia la serviciu. Primul game e adjudecat de frantuzoaice la 30.

Mihaela Buzarnescu si Irina Begu nu au reusit sa aduca acel punct al treilea de care aveam nevoie, astfel ca totul se va decide la dublu.

Irina Begu s-a accidentat in finalul meciului cu Pauline Parmentier, astfel ca lui Florin Segarceanu ii ramane sa gaseasca perechea Monicai Niculescu.

UPDATE: Variantele erau Raluca Olaru, o dublista prin excelenta, sau chiar Simona Halep daca mai are energie. Segarceanu a decis sau chiar Halep a decis sa joace ea alaturi de Niculescu.

Revenim cu detalii si meciul de dublu live text in aceasta pagina.