Billie Jean King Cup

România conduce Serbia cu 2-0 după prima zi la Billie Jean King Cup

Jucătoarele Gabriela Ruse și Jaqueline Cristian au câștigat meciurile de simplu disputate, vineri, contra adversarelor din Serbia în playoff-ul Billie Jean King Cup, neciuri care se dispută pe zgură la Kraljevo.

Aflată pe locul 125 în ierarhia mondială, Gabriela Ruse a avut parte de un meci extrem de dificil cu Mia Ristic, o jucătoare de 17 ani clasată pe 353 WTA, de care a trecut cu 7-6 (2), 6-3.

În debutul meciului Ristic a reușit primul break și s-a distanțat la 3-1. Ruse a recuperat game-ul cedat pe propriul serviciu și apoi a servit în două rânduri fără succes pentru câștigarea setului, la 5-4 și 6-5.

De fiecare dată jucătoarea din Serbia a revenit cu re-break, astfel că soarta primului set s-a decis în cele din urmă la tie-break, cu 7-2.

Setul al doilea a fost adjudecat de Ruse la diferență de un break, după ce Ristic a condus cu 2-0 în debut.

În al doilea meci de simplu programat vineri s-au întâlnit Jaqueline Cristian și Aleksandra Krunic.

Victoria a revenit jucătoarei din România în două seturi, scor 7-5, 6-4.

România mai are nevoie de un singur punct pentru a obține victoria, punct care poate fi adus de Cristian, sâmbătă, în primul meci de simplu al zilei contra lui Ristic.