Billie Jean King Cup

Ana Bogdan aduce punctul de 1-1 cu Rusia la Fed Cup

Romania si Rusia au incheiat la egalitate dupa primele doua meciuri de simplu programate vineri in meciul de la Cluj-Napoca.

Ana Bogdan, locul 90 mondial, a invins-o pe Veronika Kudermetova dupa un meci de trei seturi, scor 6-3, 6-7 (5), 6-1.

Un break a facut diferenta in primul set, dupa care in setul secund echilibrul a domnit pana in tie-break.

Bogdan a condus cu 3-2 in jocul decisiv, insa la 5-5 a gresit oferindu-i adversarei minge de set.

S-a intrat in decisiv, unde Bogdan a facut legea pe teren impunandu-se la capatul unui set fara istoric.

Ana Bogdan revine pe teren, sambata, de la ora 14:00, in primul meci al zilei decisive contra Ekaterinei Alexandrova.

Invingatoarea meciului Romania – Rusia se califica in faza finala a Fed Cup, o faza finala programata la Budapesta in perioada 14-19 aprilie.

Cele mai bune 12 echipe din lume joaca in capitala Ungariei pentru un fond de 18 milioane de euro, dintre care 12 milioane vor merge la jucatoare si reste de 6 milioane in conturile federatiilor.

Asa am trait Bogdan – Kudermetova

SET 3, 6-1 Ana Bogdan inchide meciul pe serviciu si aduce punctul egalizator pentru Romania. 1-1 dupa prima zi a confruntarii cu Rusia.

SET 3, 5-1 Inca un break obtinut de jucatoarea noastra si zarurile par a fi aruncate.

SET 3, 2-0 Bogdan rupe echilibrul cu break.

Tie-Break: 0-1, 1-1, 2-1, 2-2, 3-2, 3-3, 3-4, 4-4, 4-5, 5-5, 5-6, 5-7.

SET 2, 6-6 Game de serviciu castigat fara emotii de Bogdan si vom avea tie-break in acest set secund.

SET 2, 3-4 Break recuperat de Bogdan dupa cel mai disputat game al setului secund. Kudermetova a avut doua sanse sa se desprinda pe tabela.

SET 2, 2-4 Bogdan isi pierde serviciul pentru prima data in acest set.Un game in care a avut doua sanse de 3-3.

SET 2, 1-2 Kudermetova iese din incurcatura salvand o minge de break cu un rever castigator in cross scurt.

SET 1, 6-3 Primul set este adjudecat de Bogdan dupa un atac la fileu. Este primul set pentru Romania in confruntarea cu Rusia de la Cluj-Napoca.

SET 1, 5-3 Ana Bogdan se desprinde cu break in fata. Un game in care jucatoarea noastra a avut 40-0 contra serviciului.

SET 1, 3-3 Rusoaica isi castiga la zero game-ul de serviciu. Ultimul punct s-a jucat ca la minge de meci. Bogdan rateaza scurta dupa un raliu.

SET 1, 2-2 Bogdan revine incredibil de la 0-40 si castiga pe serviciul advers.

SET 1, 1-2 Kudermetova rupe echilibrul si reuseste break-ul.

SET 1, 1-0 Extrem de motivata, Bogdan inchide primul game cu as.

17:44 Incepe meciul cu Bogdan la serviciu.