Cupa Davis

Romania - Portugalia 1-1. Marius Copil aduce egalarea

Dupa prima zi a confruntarii din Grupa Mondiala I echipele Romaniei si Portugaliei se afla la egalitate, scor 1-1.

Marius Copil l-a invins pe Gastao Elias (215 ATP), cu 6-4, 6-3, la capatul unui meci dominat autoritar.

Ajuns pe locul 250 mondial in ierarhia de simplu, Copil a facut diferenta in primul set cu un break adjudecat in game-ul sapte (4-3).

La 5-4, Copil a salvat singura minge de break a adversarului in setul inaugural.

Copil a rupt echilibrul devreme in setul secund (2-1) si a incheiat partida cu un al doilea break.

In prima partida a zilei Joao Sousa (150 ATP) l-a invins pe Filip Jianu (317 ATP), cu 6-3, 7-5.

Romania - Portugalia 0-1. Filip Jianu, invins in primul meci de simplu

Un meci in care cate un break a facut diferenta in fiecare dintre seturi.

Deznodamantul confruntarii din Sala Horia Demian (Cluj-Napoca) va fi cunoscut duminica, atunci cand se va imcepe cu meciul de dublu.

Horia Tecau si Marius Copil vor face pereche pentru echipa Romaniei.

In aceasta saptamana Tecau a fost aniversat cu un tort pentru cei 18 ani de cariera in Cupa Davis.