Cupa Davis

Romania - Portugalia 0-1. Filip Jianu, invins in primul meci de simplu

Confruntarea de Cupa Davis dintre Romania si Portugalia a inceput cu stangul pentru tricolori. Se joaca in Grupa Mondiala I, adica in doilea esalon valoric din noua organizare a Cupei Davis.

Filip Jianu, in varsta de 20 de ani si ocupant al locului 317 mondial, a pierdut prima confruntare de simplu disputata, sambata, in Sala Horia Demian din Cluj-Napoca pe suprafata rapida.

Joao Sousa (150 ATP) s-a impus dupa un meci de doua seturi, cu 6-3, 7-5.

In fiecare dintre seturi un singur break a inclinat balanta in favoarea jucatorului lusitan.

Sousa a rupt echilibrul in game-ul sase al primului set (4-2).

Apoi, in setul al doilea Jianu a condus cu 3-1 la adapostul singurului break reusit de el in meci.

Sousa si-a luat imediat break-ul inapoi si a egalat scorul (3-3).

Jianu a condus cu 4-3 si 5-4, dar si-a pierdut serviciul la 5-5 si astfel Sousa a inchis partida dupa o ora si 26 de minute.

La punctele obtinute cu al doilea serviciu Jianu a avut un procentaj de doar 33%, un dezavantaj care avea sa cantareasca decisiv in economia meciului privind statistica.

Marius Copil (250 ATP) il intalneste in al doilea meci de simplu programat sambata pe Gastao Elias (215 ATP), un jucator care in urma cu cinci ani ocupa locul 57 in lume.

Scorul intalnirilor directe este 1-1 dupa cele doua intalniri care au avut loc in 2021, la Marburg si Arad in doua turnee din seria Challenger.