Australian Open

Wozniacki pune in continuare presiune pe Halep

Sursă foto: twitter.com/australianopen

Daneza Caroline Wozniacki, a doua favorita la castigarea Australian Open dupa Simona Halep, s-a calificat duminica in faza sferturilor de finala.

Wozniacki, una dintre cele trei jucatoare care o pot detrona pe Halep din fotoliul de lidera a ierarhiei mondiale, a trecut in doua seturi de slovaca Magdalena Rybarikova, cu 6-3, 6-0.

O adevarata demonstratie de forta din partea lui Wozniacki, care in turul doi a fost aproape de eliminare, fiind condusa de Jana Fett cu 5-1 in decisiv. Daneza a revenit atunci si s-a impus, cu 7-5.

In urmatoarele doua tururi Wozniacki nu a mai pierdut vreun set si a aratat o crestere de la meci la meci.

Wozniacki, 27 ani, o va intalni in sferturi pe Carla Suarez Navarro din Spania, invingatoare in fata lui Anett Kontaveit din Estonia, cu 4-6, 6-4, 8-6.

Intr-o alta partida din optimi, belgianca Elise Mertens a eliminat-o pe croata Petra Martic, 7-6, 7-5, si ajunge in premiera in sferturile unui turneu de Mare Slem.

Adversara lui Mertens din sferturi va fi invingatoarea dintre Denisa Allertova si Elina Svitolina.