Australian Open

Wozniacki revine in semifinale la Australian Open dupa 7 ani

Sursă foto: twitter.com/jeu_set_etmatch

Daneza Caroline Wozniacki s-a calificat, marti, in semifinalele Australian Open, egalandu-si cel mai bun rezultat al carierei in Grand Slam-ul de la Melbourne.

Wozniacki a invins-o pe Carla Suarez Navarro, cu 6-0, 6-7, 6-2, dupa un meci de 2 ore si 11 minute.

Primul set n-a avut istoric, Wozniacki dominand-o categoric pe Suarez Navarro, dupa o arata si scorul. O singura greseala nefortata a comis daneza in primele sase game-uri!

Suarez Navarro a echilibrat disputa in setul al doilea, cand a si condus cu 4-2 la adapostul unui break. Wozniacki a revenit si setul s-a decis la tie-break, nu inainte ca a doua favorita sa fi ratat o prima minge de meci.

Decisivul a fost la discretia lui Wozniacki care merge in semifinale, acolo unde va porni cu prima sansa in fata revelatiei belgiene Elise Mertens, jucatoare ajunsa in premiera in aceasta faza a competitiei la un Grand Slam.

Wozniacki a mai fost prezenta in semifinale la Australian Open in urma cu sapte ani.