Australian Open

Sarapova si Na Li in semifinale la Australian Open

Rusoaica Maria Sarapova, favorita numarul 2, si chinezoaica Na Li, cap de serie numarul 6, s-au calificat in semifinalele Australian Open, primul turneu de Mare Slem al anului.

Maria Sarapova a trecut in sferturile de finala de o alta rusoaica, Ekaterina Makarova, a 19-a favorita a competiTiei de la Melbourne, pe care a invins-o cu acelasi scor in fiecare set, 6-2.

Un meci mai strans a avut chinezoaica Na Li, care a invins-o in semifinale pe poloneza Agnieszka Radwanska, cap de serie numarul 4, cu scorul de 7-5, 6-3.

Ultimele doua meciuri din sferturile de finala se vor disputa miercuri dupa urmatorul program: Victoria Azarenka (Belarus, nr.1) - Svetlana Kuznetova (Rusia) si Serena Williams (SUA, nr.3) - Sloane Stephens (SUA, nr.29).

Onlinesport: Irina Maxim