Australian Open

Agnieszka Radwanska o scoate repede din carti pe Eugenie Bouchard

Poloneza Agnieszka Radwanska a transmis un semnal serios celorlalte rivale ramase pe tabloul de simplu la Australian Open prin victoria categorica obtinuta in fata lui Eugenie Bouchard.

A 4-a favorita s-a impus, cu 6-4, 6-2, in cel mai asteptat meci al turului secund pe tabloul feminin.

Cheia meciului a stat in numarul erorilor nefortate, iar Radwanska a jucat extrem de economicos irosind doar 12 puncte. De celalata parte, Bouchard a jucat agresiv si a gresit mai mult, trimitand nu mai putin de 37 puncte cadou adversarei.

Canadianca despre care se spune ca ar incerca sa imite aroganta Mariei Sharapova a obtinut break-ul la 3-2 in primul set dupa o serie de schimburi brutale, dar Radwanska a variat bine jocul si a intors scorul.

Poloneza a inceput cu break setul secund, in timp ce Bouchard nu a reusit sa concretizeze cele sapte oportunitati de a depasi reduta adversa, chiar daca a trimis nu mai putin de 25 de puncte direct castigatoare.

Bouchard, fosta numarul 5 mondial, a ajuns pana pe locul 37 in lume dupa un an 2015 catastrofal in a doua sa parte.