Australian Open

Racheta Nole și-a luat viteză la Australian Open, unde a jucat meciul 100 al carierei

Liderul mondial Novak Djokovic s-a calificat, vineri, în optimile de finală la Australian Open, după ce a obținut cea mai categorică victorie din turneu.

Mira Andreeva continuă povestea impresionantă la Australian Open

Novak Djokovic l-a eliminat pe argentinianul Tomas Martin Etcheverry, favoritul 30 al turneului, cu 6-3, 6-3, 7-6 (7-1), după un meci întins pe durata a două ore și 28 de minute.

Pentru Djokovic a fost cea mai clară victorie din acest an la Grand Slam-ul australian, după ce în primele două tururi cedase de fiecare dată câte un set în disputele cu Dino Prizmic și Alexei Popyrin.

Meciul disputat contra lui Etcheverry a fost al 100-lea pentru Djokovic în carieră la Australian Open.

Doar Roger Federer (117) și Serena Williams (105) au jucat mai multe partide la Grand Slam-ul de la Antipozi.

Pentru un loc în sferturile de finală Djokovic va juca împotriva învingătorului partidei dintre Ben Shelton și Adrian Mannarino.

Novak Djokovic are acum câte 92 de victorii obținute în carieră la Australian Open, Roland Garros și Wimbledon. Sârbul are 88 de victorii la US Open.