Australian Open

Novak Djokovic ajunge în semifinale la Australian Open pentru a 11-a oară în carieră

Liderul mondial Novak Djokovic este la un pas de o nouă finală la Australian Open, turneul pe care l-a câștigat de zece ori în carieră.

Coco Gauff pentru prima dată în semifinale la Australian Open după un meci cu greșeli cât pentru un sezon întreg

În primul sfert de finală programat la ediția din acest an pe tabloul masculin, Novak Djokovic a dispus de americanul Taylor Fritz, cu 7-6 (7-3), 4-6, 6-2, 6-3.

A fost un nou meci de peste trei ore disputat de Djokovic la ediția din acest an a Grand Slam-ului de la Antipozi, după cele din primele două tururi.

De această dată Djokovic a stat pe teren 3 ore și 48 de minute, egalând-o pe Monica Seleș la numărul de victorii consecutive la Australian Open (33).

Djokovic (36 ani) va juca în semifinale cu învingătorul dintre italianul Jannick Sinner și rusul Andrey Rublev.

Calificarea în semifinale la Australian Open asigură un premiu în valoare de 990.000 de dolari și 800 de puncte în clasamentul mondial.

Campionul de la Melbourne va fi mai bogat cu 3.15 milioane de dolari americani.