Australian Open

Nadal tradat din nou de propriul organism

Sursă foto: twitter.com/jeu_set_etmatch

Rafael Nadal a abandonat, marti, in sferturile de finala de la Australian Open la scorul de 2-0 pentru Marin Cilic in setul al cincilea la scorul de 6-3, 3-6, 7-6, 2-6, 0-2.

Nadal a condus cu 1-0 si 2-1 la seturi cand, in setul al patrulea spaniolul a simtit o durere la coapsa piciorului stang si a solicitat un timeout medical.

Cu doar trei puncte direct castigatoare si nicio sansa de break, Nadal pierdea setul categoric, cu 6-2, astfel ca meciul intra in decisiv.

Cilic a inceput cu serviciul si apoi i-a facut break lui Nadal, dupa ce spaniolul revenise intr-o prima faza de la 0-40.

Nadal i-a strans insa mana adversarului sau, constient ca nu mai poate continua, astfel ca spaniolul abandoneaza din postura de principal favorit.

Toata lumea astepta reeditarea finalei din 2017 cu Roger Federer, favoritul numarul doi al turneului.

Cilic joaca in semifinale cu revelatia Kyle Edmund din Marea Britanie, cel care l-a eliminat in sferturi pe bulgarul Grigor Dimitrov, al treilea favorit.