Australian Open

Maria Sharapova, fluierata de publicul de la Australian Open

Jucatoarea Maria Sharapova a parasit competitia de la Australian Open in faza optimilor de finala dupa un meci de trei seturi disputat contra favoritei locale Ashleigh Barty.

Dupa pierderea setului secund, cu 1-6, Sharapova a solicitat pauza de vestiar, de unde s-a intors cu intarziere.

La revenirea in arena Rod Laver publicul australian a primit-o cu o ostilitate pe fosta lidera mondiala, aceasta fiind recunoscuta in circuit pentru tertipurile prin care incearca sa-si scoata din ritm adversarele.

Intrebata la final despre reactia publicului, Sharapova a raspuns: "Ce ati vrea sa va raspund la aceasta intrebare?".

"Adevarul", a fost replica reporterului australian.

"Cred ca este o intrebare prosteasca", a inchis Sharapova subiectul.

Barty a invins-o pe Sharapova, cu 4-6, 6-1, 6-4, si devine prima australianca dupa Jelena Dokic in urma cu zece ani care se califica in sferturile de finala la Australian Open.

In sferturi Barty o va intalni pe rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova, cea care a eliminat-o pe americanca Sloane Stephens, a cincea favorita, dupa un meci de doua ore si 32 de minute incheiat cu 6-7 (3), 6-3, 6-3.