Australian Open

Asa am trait Simona Halep - Elise Mertens in optimi la Australian Open

Sursă foto: Twitter.com/Simona_Halep

Am transmis live text in aceasta pagina meciul Simona Halep - Elise Mertens din optimile Australian Open. Meciul a fost programat primul pe arena centrala Rod Laver luni, ora 11:00 la Melbourne (n. r. - 2:00 in Romania).

Australian Open - Optimi SET 1 SET 2 SET 3
Simona Halep (ROU) 6 6
Elise Mertens (BEL) 4 4

SET 2, 6-4 Halep se duce rapid la 40-0 si incheie meciul in stil de mare campioana cu o scurta de senzatie.

SET 2, 5-4 Halep castiga pe serviciul advers un game urias din a cincea sansa de break. Simona va servi pentru castigarea meciului.

SET 2, 4-4 Mertens refuza sa se predea si reface echilibrul cu break.

SET 2, 4-2 Raspunde si Halep cu un game la zero.

SET 2, 3-2 Game alb de serviciu pentru Mertens.

SET 2, 3-1 Mertens recupereaza un break intr-un game in care Halep n-a avut nicio sansa.

SET 2, 3-0 Halep gaseste forehand-ul castigator cu minge pe linie. Inca un break reusit de jucatoare noastra care impune un ritm infernal pentru Mertens.

SET 2, 2-0 Aparare de fier din partea Simonei care gaseste o lovitura senzationala de trecere. Break aparat cu succes de Halep.

SET 2, 1-0 Simona incepe cu break setul secund dupa un game lung.

SET 1, 6-4 Halep inchide setul dupa 50 de minute. Un ultim game in care Mertens a anulat primele doua sanse ale Simonei. Halep a gasit asul la timp, pentru a profita apoi de eroarea adversarei.

SET 1, 5-4 Forehand castigator gasit de Halep in lung de linie pentru inca un break. Simona va servi pentru primul set.

SET 1, 4-4 Halep face diferenta cu rever in lung de linie, apoi vine la fileu si inchide punctul cu o scurta castigatoare.

SET 1, 3-4 Mertens revine la conducere dupa al treilea game la rand si doua mingi de break ratate de Halep intr-un game lung.

SET 1, 3-3 Rever in lung de linie castigator gasit de Mertens. O lovitura riscanta care ii aduce break-ul egalizator belgiencei.

SET 1, 3-2 Mertens tine aproape dupa un game in care Simona revenise de la 0-30.

SET 1, 3-1 Game de serviciu obtinut de Halep si un break aparat cu succes de jucatoarea noastra.

SET 1, 2-1 Halep isi fixeaza adversara cu forehand-ul si inchide game-ul cu lovitura castigatoare. Break Simona din a patra incercare in acest game.

SET 1, 1-1 Game alb de serviciu pentru Halep. Un start cu schimburi scurte de mingi pana acum.

SET 1, 0-1 Mertens isi face serviciul cu un singur punct cedat.

2:13 Incepe meciul cu Mertens la serviciu.

Halep si Mertens s-au mai intalnit de trei ori pana acum, jucatoarea noastra conducand cu 2-1.

Locul 17 mondial, Mertens a invins-o pe Halep in finala de la Doha din 2019 la capatul unui meci de trei seturi.

Halep era antrenata la momentul respectiv de belgianul Thierry van Cleemput, la care a renunțat dupa turneul din Qatar.

In urma cu doi ani, cand Halep disputa finala de la Australian Open, Mertens se oprea in semifinale.