Australian Open

Emma Raducanu castiga entuziasmant primul ei meci din cariera la Australian Open

Campioana de la US Open din 2021 a invins-o pe americanca Sloane Stephens, si ea o fosta castigatoare a Grand Slam-ului newyorkez, dupa un meci de trei seturi.

Desemnata cap de serie numarul 17, Emma Raducanu s-a impus cu 6-0, 2-6, 6-1 in fata unei jucatoare ajunsa pe locul 68 in lume.

Inca de la prima minge, un punct castigat cu forehand-ul, Raducanu a amintit de jucatoarea care uimea lumea tenisului in septembrie 2021 prin titlul castigat la US Open venind din calificari.

Un prim set adjudecat dupa doar 17 minute, timp in care Stephens (campioana la US Open in 2017 si finalista la Roland Garros un an mai tarziu) nu a obtinut decat patru puncte!

Setul secund a debuta cu un game urias de 12 minute, aproape cat primul set. Un game adjudecat de Stephens pe serviciul britanicei.

Americanca s-a distantat la 2-0, dar Raducanu a raspuns imediat revenind cu break la 2-2.

Raducanu a castigat 91.7% din meciurile disputate la turnee de Grand Slam (11/12)

Pana la finalul setului Raducanu a pierdut urmatoarele patru game-uri si Stephens, semifinalista la Australian Open in 2013, egala situatia dupa 49 de minute.

Raducanu a regasit in decisiv forma din debutul partidei dupa o inspirata pauza de vestiar.

Jucatoarea de doar 19 ani s-a distantat la un 5-0 pe tabela care i-a permis sa gestioneze fara emotii finalul meciului.

O partida in care Stephens a comis nu mai putin de 42 de erori nefortate (30 Raducanu), americanca pierzandu-si de sase ori serviciul.

Pana la urma cele 20 de puncte la total in favoarea lui Raducanu au facut diferenta.

In turul urmator favorita 17 o intalneste pe Danka Kovinic din Muntenegru, locul 98 mondial.