Australian Open

Daniil Medvedev pentru a treia oară consecutiv în semifinalele unui turneu de Mare Șlem

Fostul lider mondial Daniil Medvedev a avut nevoie de cinci seturi pentru a trece în sferturi la Australian Open de polonezul Hubert Hurkacz.

Locul 3 mondial, Medvedev s-a impus cu 7-6(7-4), 2-6, 6-3, 5-7, 6-4, la capătul unui meci de peste patru ore care i-a stors de energie pe cei doi jucători.

”Sunt atât de distrus în acest moment”, a spus Daniil Medvedev la interviul acordat pe teren imediat după finalul partidei.

Acesta a mai spus că se simțea ”foarte obosit” încă din finalul setului al doilea.

În setul al patrulea, Medvedev mai spune că se resemnase cu gândul că va pierde meciul.

Este pentru a doua oară la Australian Open din acest an când Medvedev câștigă un meci de cinci seturi, după ce fața finlandezului Emil Ruusuvuori a revenit de la 0-2 la seturi.

Medvedev va juca în semifinale cu învingătorul din partida Carlos Alcaraz - Alexander Zverev, meci programat miercuri în sesiunea de seara la Melbourne.

O victorie obținută de Alcaraz ar face ca în semifinalele turneului masculin să fie prezenți primii patru capi de serie de pe tablou.

Novak Djokovic (1) și Jannick Sinner (4) se vor înfrunta în prima dintre semifinalele de vineri.