Australian Open

Australian Open: Hanescu eliminat dupa un meci cu doua intreruperi majore

Victor Hanescu a parasit, joi, competitia de simplu de la Australian Open, primul turneu de Mare Slem al anului.

Hanescu a pierdut pentru a doua oara in cariera in fata canadianului Milos Raonic, cap de serie numarul 11, cu 7-6 (9), 6-4, 6-4.

Meciul celor doi a fost intrerupt in doua randuri. Mai intai la scorul de 1-1 in primul set cand organizatorii au impus o pauza fortata de trei ore si jumatate din cauza caldurii excesive.

La reluare cei doi jucatori au mers cap la cap intr-un prim set extrem de echilibrat decis intr-un tie-break pe muchie de cutit.

Raonic a facut break-ul devreme in setul al doilea si s-a distantat rapid la 2-0, mentinand avansul de doua game-uri pana la final.

Setul al treilea a stat in echilibru pana in clasicul game sapte, cand Raonic a reusit un nou break si astfel s-a scris istoria unui meci inceput in miezul zilei, pe canicula, continuat la apus si incheiat dupa lasarea intunericului.