Jocurile Olimpice 2012

Vladut Simionescu, invins in turul doi la Jocurile Olimpice de la Londra

Sportivul Vladut Simionescu a fost învins, vineri, în turul doi, la categoria plus 100 kilograme din cadrul concursului de judo de la Jocurile Olimpice de la Londra.

În turul secund, optimile de finala, Vladut Simonescu s-a duelat cu germanul Andreas Toelzer, care a învins prin ippon, dupa 3.55 minute.

În primul tur al competitiei din grupa C, sportivul român s-a duelat cu Iuri Krakovetski (Kîrghistan), pe care l-a învins prin ippon, calificându-se în turul secund al competitiei.

La JO de la Londra, delegatia României a mai obtinut doua medalii olimpice la judo, argint, prin Alina Dumitru (48 kg) si Corina Caprioriu (57 kg), în timp ce Andreea Chitu (52 kg) si Dan Fâsie (66 kg) au fost eliminati în turul secund al competitiei. La categoria 100 kilograme, Daniel Brata a pierdut si el din primul tur.