Jocurile Olimpice 2012

Romania pierde din nou la polo

Nationala de polo a României a fost învinsa, sâmbata, de reprezentativa Muntenegrului, scor 12-8 (3-1, 2-1, 3-2, 4-4), în penultima partida din grupa B, la Jocurile Olimpice de la Londra.

Tabela a fost deschisa de Tiberiu Negrean, 0-1 (min. 4), dar Janovici a stabilit egalitatea la atacul urmator, portarul Stoenescu având interventii salutare în alte doua situatii. Muntenegru a trecut la conducere, Paskovici si Radovici marcând nestingheriti de apararea noastra, 3-1 (min. 7), dar si la prima pauza.

Vicecampioana europeana si-a marit avantajul în repriza secunda, 4-1 ( min. 11), Diaconu a redus la 4-2, Brguljan a înscris din nou pentru Muntenegru, scorul pauzei mari fiind 5-2.

Repriza a treia nu a adus schimbari, Muntenegru a jucat la adapostul avantajului precedent, 6-3 (min. 21), iar la ultima pauza, România era condusa cu 8-4.

Ultimele opt minute ale partidei nu au facut decât sa consfinteasca o victorie previzibila a Muntenegrului, în pofida eforturilor curajoase ale României, care a fost însa afectata de consumul fizic din meciurile precedente.

Marcatorii partidei:

România - Diaconu 3 goluri, Negrean 2, C. Radu 1, Matei 1, Iosep 1

Muntenegru - Ivovici 3 goluri, Paskovici 2, Radovici 2, Janovici 2, Zlokovici 2, Brguljan 1.

În primele trei partide din grupa B, tricolorii au obtinut o victorie, în fata Marii Britanii, cu scor 13-4 (2-1, 4-0, 3-2, 4-1), respectiv doua înfrângeri, cu vicecampioana olimpica SUA, scor 8-10 (3-3, 2-1, 0-3, 3-3) si campioana olimpica Ungaria, scor 15-17 (4-5, 5-4, 2-5, 4-3). În ultimul meci din grupa, tricolorii vor juca cu Serbia (6 august).

Competitia olimpica de polo se desfasoara între 29 iulie si 12 august.

Conform regulamentului, dupa disputarea meciurilor din grupe, primele patru clasate se vor califica în sferturile de finala, de unde câstigatoarele vor juca semifinale si, ulterior, finala mica si finala mare.

La editia din 2008, la Beijing, titlul olimpic a fost cucerit de Ungaria.

Nationala de polo a României a participat ultima data la JO în 1996, la Atlanta (locul 9), cea de la Londra fiind a noua participare din istorie. Cea mai buna performanta tricolora la nivel olimpic este locul patru, la JO din 1976.