Fotbal

Victorie scurta a lui CFR Cluj in epilogul etapei

CFR Cluj a obtinut prima victorie in "era" Petre Grigoras, dupa un meci extrem de disputat in fata nou-promovatei Corona Brasov. Golul inscris de Ogbu Chuka in prima repriza avea sa fie decisiv in stabilirea castigatoarei, in egala masura cu interventia lui Mihai Minca, din minutul 85, cand clujenii au evitat golul egalizator la un penalti dictat de George Gaman.

Pe un gazon imbibat cu apa rezultata din ploaia ce a precedat ultimei confruntari a etapei a VI-a, CFR Cluj a inceput convingator confruntarea cu Corona, Ionut Rada sutand cu sete din 30 de metri, din lovitura libera (13').

Cinci minute mai tarziu, Paul Batin l-a gasit cu o centrare la firul ierbii pe nigerianul Ogbu Chuka, demarcat in fata portii, acesta din urma indeplinind o simpla formalitate - "lat" din apropiere pentru 1-0.

Inlocuitorul lui Mario Felgueiras, Mihai Minca, a gresit o degajare in minutul 22, de care a fost foarte aproape sa profite Olariu, cu un voleu din marginea careului.

Prima parte s-a incheiat cu ocazia lui Paul Batin - centrare Camora, lovitura de cap din 8 metri si o parada salvatoare a lui Traian Marc, care a scos excelent de la radacina barei.

Cu douazeci de minute inainte de final, Ciprian Deac putea dubla avantajul CFR-ului, insa a fost blocat in ultimul moment de Marius Burlacu, cu un plonjon la sacrificiu.

Sarbul Djokovic a continuat prestatia clujenilor cu o lovitura de cap pe directia lui Marc, in minutul 78, pentru ca Voiculet, la atacul urmator, sa il puna la mare incercare pe Marc.

Finalul a fost unul pe unul pe muchie de cutit pentru gazde, dupa ce Djokovic a comis hent in suprafata de pedeapsa, iar arbitrul partidei a aratat punctul cu var, nu mai departe de minutul 85. Penalti ce avea sa fie ratat de Neacsa, care a trimis slab pe centrul portii.

CFR Cluj (4-3-3): 32 Minca - 2 Velayos, 24 Rada, 13 Piccolo, 45 Camora - 7 Deac, 40 Obiora, 30 Pedro (Djokovic 54') - 5 Voiculet, 29 Batin (Costea 66'), 18 Ogbu (Tade 80')

Rezerve: 96. Began – 6. Brandao, 8. Sepsi, 10. Fl. Costea, 15. Tade, 23. Djokovic, 48. Muniru

Antrenor: Petre Grigoras

Corona (4-4-1-1): 1 Marc - 26 Martac, 25 Fl. Ilie, 15 Damian, 29 D. Bogdan (Burlacu 46') - 22 Braganca (Popa 82') - 8 Dalbea (cpt), 20 Vl. Munteanu, 7 Neacsa, 10 Olariu (Marcos 64') - 27 Chirciu
Rezerve: 28. Amadio – 4. Burlacu, 5. R. Stanescu, 16. Vastag, 17. H. Popa. 21. Stere, 30. Marcos
Antrenor: Nicolae Manea

Cartonase galbene: Rada 33', Djokovic 90+1'/ Munteanu 10', Dalbea 11', Fl. Ilie 67', Burlacu 86'

Cartonase rosii: -

A inscris: Ogbu 18'

Arbitru: Catalin Gaman (Craiova); Asistenti: Sabin Stroe (Pitesti) si Iulius Timar (Marghita)